Serce Polski w Bolonii czyli Polski teatr, taniec, kino i muzyka

Rozpoczął się tydzień z kinem i rozrywką w Bolonii „Serce Polski” jest to 19. edycja międzynarodowego festiwalu Teatru Życia (Teatro di Vita), co roku dedykowanego obcemu krajowi. W tym roku przypada Polsce uczestniczyć w tym festiwalu, który zgromadził miłośników z różnych stron Włoch, Polski i ze świata.

Po ostatnich wyborach do parlamentu europejskiego do którego zostało wybranych 53 europosłów z Polski i w środku konfliktu rosyjsko-ukraińskiego, to nasza ojczyzna jest widziana przez świat w trudnej sytuacji sąsiedniego kraju. W tym roku na festiwal do Bolonii przybyła Polska, dzięki swojej bogatej twórczości artystycznej, histori, kulturze i możliwościom pogłębionych studiów.

To tydzień, w którym  zaprezentowane zostaną 2 ogólnopolskie premiery spektakli tanecznych: Ramony  Nagabczyńskiej  i  Pawła Sakowicza, wyprodukowanych odpowiednio przez dwa prestiżowe teatry:  Nowy Teatr  i Teatr eksperymentalny Komuna Warszawa 

Pierwsza ogólnopolska premiera teatru dokumentalnego pary: Turkowski & Nowacka.

Będzie można obejrzeć tutaj 9 filmów fabularnych zrealizowanych w latach 2019-2023, takich reżyserów polskich jak Jerzy Skolimowski, Lech Majewski jak również debiut filmowy polskiej aktorki mieszkającej i pracującej we Włoszech Kasi Smutniak,

2 średniometrażowe filmy teatru telewizji z 2019 roku; 

25 krótkometrażowych filmów animowanych, podkreślających znaczenie tego gatunku w polskiej kinematografii: połowa tych filmów powstała w 2023 r., a druga połowa w latach 1958–1986 i zawiera arcydzieła, które przeszły do ​​histori.

1 set DJ-ski z jedną z czołowych osobistości polskiej sceny, firmą Avtomat.  

Wystawa fotografi Izabeli Urbaniak,

oraz 4 „Odłamki Polski” czyli spotkania z osobistościami w rozmowach na istotne tematy związane z Polską, począwszy od spotkania na temat polskiej polityki z mieszkającym od wielu lat w Krakowie dziennikarzem Giuseppe Sedią, redaktorem „Poczty Krakowskiej”, kontynuacja kolejnych spotkań poświęconych literackiej laureatce Nagrody Nobla z 1996 r. Wisławy Szymborskiej, ogłoszona decyzją Senatu RP patronką roku 2023, językowi polskiemu i polskim śladom w historii i urbanistyce Bolonii;

4 listy z frontu domowego, czyli listy pisane przez ludzi polskiego pochodzenia, którzy w dosłowny sposób opowiadają o szczegółach życia polskiej imigracji we Włoszech, które następnie będą publicznie odczytywane podczas festiwalu: o migrantach i murach będziemy rozmawiać z  dziennikarką Mirą Ignatowicz, będzie mowa o religijności w zmieniającej się Polsce (Stanisław Obirek, Uniwersytet Warszawski) i wiele innych ciekawych tematów.

Zapraszamy wszystkich serdecznie do udziału.

1 lipca możemy zobaczyć:

Wernisaż Mieszkam tutaj ( wystawa fotograficzna)
ANIMACJA – dni z polską animacją (1) (filmy krótkometrażowe), 19:00
Zabij to i opuść to miasto (film), 21:30

2 LIPCA

Zabierz mnie (film), 18:00
Śnieg już nie spadnie (film), 19:00
Pane e sale (film), 21:30

 3 LIPCA

Brigitte Bardot na zawsze (film), godz. 21.30

4 LIPCA

Listy z frontu domu
Ślady Polski pod dwiema wieżami,
 godz. 19:00
Cisza!
 (teatr/taniec), 21:00
Film na balkonie
 (film), 22:30

Ślady Polski pod dwiema wieżami
z Manuelą Capece

Polski cmentarz wojskowy na obrzeżach Bolonii znają wszyscy i nie jest to przypadek, że właśnie tam się znalazł, biorąc pod uwagę, że polscy żołnierze jako pierwsi wkroczyli do wyzwolonej Bolonii 21 kwietnia 1945 roku. Niewiele osób jednak wie, że w Bolonii znajdują się liczne inne ślady Polski, rozsiane po całej tkance miasta, niemal ukryte, a które opowiadają historię Polski i wiele innych historii, z którymi warto się zapoznać.

                      5 LIPCA

 Listy z domu 
       Europejska Polska,
 19:00 z Giuseppe Sedia
JaWa
 (teatr dokumentalny), 19:00 i 21:00
Eo
 (film), 22:30

Polska Europy

z Giuseppe Sedią

Polska to kraj tętniący problemami i napięciami ważnymi także dla Europy, a co za tym idzie – także dla Włoch. Wynik wyborów europejskich, który potwierdził partie umiarkowane; proeuropejska zmiana wraz z nowym premierem Tuskiem; groźba wojny rosyjsko-ukraińskiej i groźba aktywnej interwencji; powrót debaty o prawach od aborcji do praw LGBT…o tym będzie mówił Giuseppe Sedia, włoski dziennikarz który od lat pracuje i mieszka w Krakowie, jest redaktorem „Kraków Post” oraz współpracownikiem gazet włoskich.

6 LIPCA 

Listy z frontu domu  

Bezczeszczenie cietrzewia… lekcja polskiej wymowy, 19:00

imperialny (taniec), 21:00
iluzji
 (film), 22:30

7 LIPCA

 Listy z domu 
Nie opuszczajmy piór (film)      
 godz: 18:00

 Wisława Szymborska, Pani Poesia, godz. 19:00

Wisława Szymborska, Pani Poezja

z Martą Wanicką

Nie mogło zabraknąć wydarzenia poświęconego największej polskiej poetce, laureatce literackiej Nagrody Nobla z 1996 roku, która swoją twórczością podbiła serca włoskich czytelników. To właśnie w Bolonii w 2023 r. na 100. rocznicę urodzin noblistki zorganizowano wystawę na której prezentowane były kolaże poetki. Właśnie podczas trwania festiwalu (2 lipca) mija rocznica jej urodzin. Wiersze Szymborskiej poruszają i dotykają serce i myśli, dają wgląd w życie, społeczeństwo, historię, które wykraczają poza Polskę i stają się uniwersalne. Na ten temat będzie mówić Marta Wanicka z Uniwersytetu w Bolonii.


ANIMACJA – dni z polską animacją (2) (filmy krótkometrażowe), godz. 19:00 
Mur (film), 21:00
Avtomat (dj-set), 22:00
Fucking Bornholm (film), 22:30

Debiutancki film „Mur” w reżyseri Kasi Smutniak, jest pierwszym dokumentem o sytuacji na granicy polsko – białoruskiej i swoją premierę miał na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Toronto, natomiast polska premiera odbyła się w grudniu 2023 roku na Festiwalu WATACH DOCS. Polska kraj który rozpoczął budowę muru na granicy białoruskiej wzniesionego w celu przeciwdziałania próbom wjazdu innych uchodźców opowiadając o ich tragedii. To pas ziemi zwany czerwoną strefą, strzeżony przez siły zbrojne, uniemożliwia zbliżenie się do Muru.

Łatwo jest lekceważyć Polskę przez samozadowolenie tych, którzy obserwują ją z daleka, nieobecnym spojrzeniem i uprzedzeniami. Łatwo zapomnieć nuty największego romantyka i kompozytora polskiego – Chopina. Wizerunki wizjonerki Tamary Łempickiej. Płynne myśli Zygmunta Baumana. Odkrycia naukowe Madame Curie Skłodowskiej. Teatr ubogi z Warszawy – Grotowskiego i Kantora. Olśniewające kino Kieślowskiego i Polańskiego. Energiczny pontyfikat Wojtyły. Poezję i twórczość Wisławy Szymborskiej. Badania Mikołaja Kopernika, którego nazwisko łączone jest z największą rewolucją kulturalną w historii. Dodając, że Polska ukształtowała Europę i  leży w sercu kontynentu europejskiego, a jednocześnie w odbiorze wydaje się być daleko, na granicy. Polska jest emblematem granicy, tej, którą Niemcy naruszyli rozpoczynając II wojnę światową i która stawia ją dziś jako niespokojny bastion w obliczu wojny rosyjsko-ukraińskiej, która z dnia na dzień staje się rozprzestrzeniać, jak w ’39 roku.

Przesuneliśmy tę granicę do Bolonii, na tydzień partnerski z bliźniaczą Polską, aby poznać bogactwo jej sceny i kina, obserwować jej i naszą rzeczywistość jej oczami, zastanowić się nad rolą tego kraju w coraz bardziej szalonej geopolityce. I robimy to w następstwie wyborów do Parlamentu Europejskiego, w których Polska wybrała nie mniej niż 53 z 720 posłów do PE, czyli nieco ponad 7%: pod względem liczby posłów jest piątym najbardziej reprezentowanym krajem w Brukseli. Serce Polski w sercu Europy.

Polska leży w samym sercu Europy i Włosi to zrozumieli a Polacy nie mogą o tym zapomnieć.

Cuore di Polonia jest częścią Bolonia Estate 2024

Anna Dorota Więckowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *