Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytach Papieskich w Rzymie

W dniach 26-29 listopada 2024 r. odbyły się pierwsze w historii Dni Św. Jana Pawła II na Uniwersytetach Papieskich w Rzymie. Kilkudniowe wydarzenie naukowo-kulturalne których tematem tegorocznych dni było: „Wiara i rozum w myśli Świętego Jana Pawła II”. Wydarzenie o charakterze naukowo – kulturalnym zostało zorganizowane przez Kościół i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie który był pomysłodawcą wydarzenia przy współpracy z Watykańską Fundacją Jana Pawła II oraz Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie a całe wydarzenie objęła patronatem Dykasteria ds. Kultury i Edukacji.

.

.

W ramach rzymskich Dni Św. Jana Pawła, odbyły się konferencje na trzech uczelniach papieskich Rzymu: Angelicum, Santa Croce i Gregorianie.Każdy uniwersytet realizował konferencję według własnego zamysłu, wokół głównego tematu, który został wybrany na to wydarzenie – kwestii relacji rozumu i wiary. Każdy uniwersytet papieski dobierał sobie sam prelegentów, wykładowców oraz ustalał formę konferencji. Rezultatem tego były stojące na najwyższym poziomie akademickim konferencje na Angelicum, jak również na Santa Croce i na Uniwersytecie Gregoriańskim. Prelegentami byli m. in.: prof. Richard Swinburne z Oxfordu, prof. Jacek Wojtysiak z Lublina, ks. prof. Rafael Martinez z Santa Croce, ks. prof. Mariusz Kuciński z Bydgoszczy, o. prof. Dariusz Kowalczyk z Gregoriany oraz prof. Hanna-Barbara Gerl-Falkovitz, laureatka Nagrody Ratzingera z 2021 roku.

.

.

O relacji wiary i rozumu oraz dążenia do prawdy w encyklice Jana Pawła II „Fides et ratio” wydanej ćwierć wieku temu, dyskutowali 28 listopada w Papieskim Uniwersytecie Gregorianum w Rzymie wybitni profesorowie filozofii oraz zebrana publiczność. 

W rzymskim Kościele Św. Stanisława Biskupa i Męczennika odbyła się debata z udziałem prof. Hanny Suchockiej i byłego rzecznika Stolnicy Apostolskiej ks. Federico Lombardiego. Debata międzypokoleniowa była zarazem dyskusją interdyscyplinarną i międzynarodową.

Dni J. P. II zakończyła Msza Eucharystia w Bazylice Świętego Piotra w Watykanie przy grobie Świętego Jana Pawła II którą odprawił bp Paul Tighe, sekretarz Dykasterii ds. Kultury i Edukacji, a następnie Gala Finałowa. 

Galę rozpoczęła przemowa Ks.prał. Pawła Ptasznika, przewodniczącego Watykańskiej Fundacji Jana Pawła II i wieloletniego bliskiego współpracownika Ojca Świętego, natomiast na koniec gali mowę końcową wraz z podziękowaniami wygłosił Ks. Tomasz Jarosz, administrator Kościoła i Hospicjum Św. Stanisława BM w Rzymie. Uczestnikom Gali towarzyszył występ chóru Sixtini Cantores.

Wydarzenie Dni Jana Pawła II w Wiecznym Mieście złożone były z wielu konferencji, nie tylko pomagają pogłębić myśl Papieża Wojtyły, dostrzec jej aktualność, wspomóc osobisty rozwój intelektualny, ale stanowią również popularyzację samej osoby Jana Pawła II i jego nauczania, które nie mówi nam, jakie działanie należy podjąć w konkretnej sytuacji, ale mówi nam, jakie są granice, których nigdy nie wolno nam przekraczać. Dla Ojca Świętego J.P. II kultura stanowiła nośnik służenia i budowania drugiego człowieka, a przez to zbliżania ludzkości do Boga.   Ojciec Święty J.P.II to nie tylko papież Polaków, ale całego świata a Jego nauczanie jest aktualne dzisiaj i będzie aktualne zawsze.

.

.

Duże zainteresowanie tymi wydarzeniami pokazuje, że niezależnie od czasu i miejsca, myślenie z Janem Pawłem II nie straciło nic ze swojej aktualności, wręcz przeciwnie, wciąż jest żywe.

Anna Dorota Więckowska 




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *