Polskie Radio Klik we Włoszech

Serdecznie zapraszamy na rozmowę z Redakcją Radia Klik – Głosu Polonii we Włoszech

 

Kto wchodzi w skład Redakcji Radia Klik, przedstwcie się, proszę, naszym czytelnikom, powiedzcie kilka słów o sobie…
Jesteśmy nielicznym zespołem. Producent radiowy i dziennikarze- redaktorzy…Zespól liczy 5 osób. Ale czekamy na współpracowników!

DSC_0253

Jak i kiedy powstał projekt utworzenia polskiego radia we Włoszech, a konkretnie w Bolonii? Czy był to pomysł na dobry biznes, czy może na dobrą wspólną zabawę?
W głowie, projekt utworzenia radia, zrodził się dość dawno, prawie 2 lata temu. Rok temu zaczęłam szukać kontaktów w „świecie radiowo- internetowym” i później zaczęliśmy tworzyć portal radiowy, czyli stronę internetową w języku polskim i włoskim, materiały audio i teksty…

W Bolonii, ponieważ my wszyscy mieszkamy tutaj. Ale w przypadku radia internetowego siedziba nie ma znaczenia – docieramy wszędzie! Jeśli chodzi o ostatnią część pytania to mamy nadzieję, że radio będzie portalem łączącym Polonię i obydwa narody…stąd nasz slogan – „Jednym Głosem”.

Czy przy tym zarobimy? Czas pokaże…Na pewno liczymy na dobrą zabawę! Inwestując w projekt, realizowałam moje marzenie. Chociaż większość z nas przyjechało do Italii „za chlebem”, to przecież „nie samym chlebem żyjemy”…Ktoś ma samochód, jacht- ja mam radio! 🙂

Czy napotkaliście na jakieś trudności w zakładaniu radia online?
Nie…żadnych trudności, ale wysiłek, inwestycja, mnóstwo spotkań, dyskusji…dziś jak oglądam portal, nie wierzę, że istnieje…

Czy prowadzenie radia web wiąże się z dużymi kosztami? Czy macie wsparcie polskich lub europejskich instytucji publicznych?
Koszty są, ale jak powiedziałam wczesniej, realizowałam moje marzenia, więc to są pieniadze dobrze wydane! Krystyna Janda założyła teatr – ja zrobiłam pierwsze radio polsko-włoskie. Radio powstało z prywatnych środków. W przyszłości postaramy się o uzyskanie funduszy na nasze projekty audio-wizualne i inne, ale na razie radio pozostanie niezależnym środkiem przekazu.

Na waszej stronie inernetowej www.radioklik.net są dostępne artykuły zarówno w języku polskim jak i włoskim, czy więc wszystkie artykuły tłumaczycie, czy raczej jest tu wyraźny podział na tematykę włosko- i polsko-języczną?
Artykuły są publikowane na podstawie różnych źródeł. Niekiedy pisane przez nas…

DSC_0061

Czego można posłuchać na waszej atenie?
Na razie radio oferuje streaming, czyli muzykę do słuchania i materiały video- audio do słuchania i do odsłuchania, ściągnięcia lub obejrzenia itd. W przyszłości pojawią się programy na żywo!

Czy jest to radio interaktywne, a więc wasi słuchacze mogą zgłaszać się do was z własnymi propozycjami?
Oczywiście czekamy na propozycje, sugestie, współpracowników, zachecamy do komentowania na stronie radia oraz na wszystkich dostępnych kanałach, np. na FB.

Naszym marzeniem jest stała współpraca z ośrodkami polonii we Włoszech, z organizacjami, z osobami interesujacymi się kulturą polska różnej narodowości…

Jakie są wasze następne projekty i plany związane z radiem?
W najbliższej przyszłości szykujemy dla słuchaczy lekturę powieści J. I . Kraszewskiego pt. Hrabina Cosel. Dla najmłodszych wierszyki, mity i legendy polskie oraz słuchowiska radiowe na kilka głosów. Reportaże i audycje z gosciem w studio. W weekendy planujemy nadawać muzykę dedykowaną jednemu artyście. Pragniemy organizować imprezy muzyczne, spotkania i debaty…Jest dużo do zrobienia!

Dziękujemy serdecznie za rozmowę.
Dziękujemy. Zapraszamy na nasze strony i życzymy czytelnikom wielu przyjemnych chwil spędzonych przy lekturze artykułów publikowanych przez „POLACY WE WŁOSZECH” !

radioklik

 

Rozmawiała Agnieszka Barbara Gorzkowska
One thought on “Polskie Radio Klik we Włoszech

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *