Hania walczy o prawo do leczenia metodą Stamina

Serdecznie zapraszamy do przeczytania wywiadu z Hanną Olejniczak, osobiście zaangażowaną w walkę o prawo do leczenia metodą Stamina we Włoszech.

Cellule Staminali, czyli komórki macierzyste, to od kilku lat bardzo gorący temat we Włoszech.  Powiedz Haniu, kiedy po raz pierwszy usłyszałaś o metodzie leczenia tymi komórkami i w jakich okolicznościach?
Po raz pierwszy o komórkach macierzystych usłyszałam w telewizji dzięki programowi „Le Iene” w 2012 roku.
„Le Iene” jako jedyni do tej pory zagłębili się w temat leczenia komórkami macierzystymi metodą Stamina profesora Davide Vannoni. Bez ich wsparcia opinia publiczna nigdy nie dowiedziałaby się o istnieniu Stamina Fondation i terapii komórkami macierzystymi.
IMG-20140206-WA0028

Czy możesz nam ogólnie powiedzieć na czym polega metoda zaproponowana przez zespół Davida Vannoni z Ospedale di Brescia?
Metoda Stamina D. Vannoni to terapia polegająca na pobraniu z kości stawu biodrowego dawcy, komórek macierzystych. Sa to tak zwane dorosłe komórki macierzyste (cellule staminali mesenchimali), następnie biolodzy pracują na nich w laboratorium przez około 20 dni, tam są czyszczone, mnożone itd…

Po tym czasie są wszczepiane osobom chorym. Warto wspomnieć, że dorosłe komórki macierzyste mogą mieć zastosowanie w wielu chorobach neurodegeneracyjnych, autoimmunologicznych, genetycznych np: rdzeniowy zanik mięśni (SMA), stwardnienie zanikowe boczne (SLA), stwardnienie rozsiane (SM), dystrofia mięśniowa (zanik mięśni) a także Alzheimer, Parkinson, cukrzyca i wiele innych.

DSC_7120

Dlaczego tak mało się o tym informuje opinię publiczną? Czy należy się bać nowych eksperymentalnych metod leczenia?
Nowych eksperymentalnych metod leczenia boi się ten kto ma coś do ukrycia, na przykład Minister Zdrowia, która w sierpniu 2013r. stworzyła komitet naukowy, który miał się zająć eksperymentami komórkami macierzystymi metodą Stamina, a który odrzucił protokól D. Vannoni.

Na szczęście TAR Lazio przyznał rację D. Vannoni i zawiesił dekret nominujący komisję wybraną przez Min. Zdrowia. W konsekwencji minister B. Lorenzin została zobligowana do wybrania nowego komitetu naukowego. Komponentami komitetu według sentencji TAR mają być naukowcy którzy w przeszłości nie wypowiadali się na temat metody Stamina.

DSC_5993
Dlaczego ta metoda została zablokowana przez włoskie Ministerstwo Zdrowia? Czy decyzja została podjęta tylko ze względów naukowych, a może finansowych, czy też były również obiekcje natury moralnej?
Odpowiedź jest prosta „dlaczego”: temat jest niewygodny ze względu na lobby koncernów farmaceutycznych. Nie ma żadnych obiekcji natury moralnej, ponieważ mowa tu jest o dorosłych komórkach macierzystych a nie embrionalnych, którym kościół katolicki jest przeciwny.

IMG_26228636267549
Czy jest to jedyny szpital we Włoszech, który proponuje takie leczenie, i czy w praktyce oznacza to, że pacjenci muszą przyjeżdżać do Lombardii ze wszystkich stron Włoch?
Tak,  szpital w Bresci jest jedynym szpitalem, w którym stosuje się terapię komórkami macierzystymi metodą Stamina i pacjenci z całych Włoch są zmuszeni często do długich podróży. Jest wiele innych szpitali gotowych na przyjęcie pacjentów, ponieważ laboratoria są odpowiednio dostosowane na rozpoczęcie terapii komórkami macierzystymi, niestety ze względów politycznych wszystko jest zablokowane nad czym ubolewamy.

Czy są stowarzyszenia, organizacje, które pomagają wam w kosztach leczenia, podróży, zapewnienia stałej opieki nad pacjentem?
Jest wiele różnych stowarzyszeń i organizacji, które z pewnością są gotowe pomóc pacjentom.  Z moich informacji wynika, że rodziny pacjentów same pokrywają koszty podróży.

IMG_18712758390434

A jak wygląda sytuacja w innych krajach, np. czy w Polsce można się leczyć komórkami macierzystymi? Czy takie terapie są kosztowne?
Z tego co wiem w Polsce nie ma możliwości leczenia dorosłymi komórkami macierzystymi.
Słyszałam o leczeniu w Izraelu, na temat kosztów nie mogę się wypowiedzieć ponieważ mam tylko informacje zasłyszane a niepotwierdzone.

25 listopada 2013 brałaś osobiście udział w demonstracji na Piazza Montecitorio w Rzymie, czy coś się zmieniło po tej manifestacji? Czy jest nadzieja, że wkrótce jednak prawo stanie po waszej stronie?
Tak, 25 listopada zorganizowaliśmy demonstrację na Piazza Montecitorio w Rzymie, była to kolejna manifestacja w której brałam osobiście udział. Niestety niewiele się zmieniło po tej manifestacji.

IMG_26584544260963

Warto wspomnieć, że w październiku było wiele demonstracji pro-stamina w całych Włoszech – we Florencji, Mediolanie, Salerno w Neapolu, Palermo, Cagliari w których uczestniczyło wiele osób. Organizując manifestacje chcieliśmy zwrócić uwagę społeczeństwa na problem jakim jest zdrowie. Dziś o pomoc wołają chorzy, rodzice dzieci często bardzo cierpiących które nie mają alternatywy, ale jutro może to być każdy z nas, dlatego warto zaglebić się w ten temat bo według mnie komórki macierzyste są przyszłością.

IMG_26264162490654

Wracając do pytania czy prawo jest po naszej stronie. Tak, jest po naszej stronie tylko że nie jest respektowane. W 2008 roku AIFA (Agenzia Italiana del Farmaco) i Ministerstwo Zdrowia zezwolili na kuracje komórkami macierzystymi metodą Stamina w szpitalu w Bresci. Absurdem jest, ze osoba która chce być poddana terapii metodą Stamina najpierw musi się udać do sądu, który ma zdecydować kto może byc poddany terapii a kto nie.

Warto wspomnieć ze szpital w Bresci przeznaczył 500tys. euro na adwokatów z pieniędzy publicznych.
DSC_6528
Gdyby ktoś z czytelników chciał wesprzeć w jakiś sposób waszą kampanię, gdzie dokładnie można się zwrócić?
Założyliśmy stronę na facebooku „Civico117a f.lli Biviano”. Kto będzie zainteresowany może zajrzeć na naszą stronę, poczytać i podzielić się wiadomościami z innymi. Jeśli ktoś byłby zainteresowany pogłębieniem wiedzy na temat komórek macierzystych metodą Stamina, może wejść na stronę internetową fundacji „Stamina Fondation”.
Dziekuję serdecznie za rozmowę

 DSC_6509

Rozmawiała Agnieszka B. Gorzkowska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *