Historia komiksu o Wojtku

Do Redakcji przyszedl list od pani Doroty Wisniewskiej, ktora opowiada o historii komiksu o Niedzwiedziu Wojtku:

Ksiazka

 

Miś Wojtek powrócił do Włoch

 W trakcie opracowywania planu imprez kulturalnych na rok 2013,zaświtała nam taka myśl, aby w trakcie inauguracji wystawy przedstawiającej historię maskotki II Korpusu udostępnić odwiedzającym komiks poświęcony Wojtkowi.

Był to bardzo ambitny plan.

Zaczęliśmy, kontaktować wydawców i autorów publikacji poszukując informacji gdzie można by zdobyć materiały niezbędne do druku.

Na koniec dotarliśmy do szkół w Imoli i Zaganiu. Zaczęliśmy wysyłać zapytania do drukarni w Polsce i we Włoszech prosząc o podanie kosztorysu .

Kwota potrzebna okazała się dość znaczna .

Zamieściliśmy nasz projekt na portalu Polak potrafi.pl . Jednak , mimo iż postać Wojtka jest znana na terenie Polski nie udało się nam zainteresować wystarczającej liczby osób, a co sie z tym wiąże nie udało się zebrać odpowiedniej kwoty.

W międzyczasie nawiązaliśmy kontakt z Panem Marcinem Goetze , który na tę okazję opracowal wzór pierników i specjalnie je dla nas wykonał.

Pierniki sprzedawaliśmy w ramach wsparcia naszego projektu. Jak zapewne pamiętają czytelnicy ,również Nasz Swiat włączył się do naszej akcji i zamieścił informacje o naszej akcji zobacz „Słodkie pierniki z niedźwiedziemWojtkiem….

Nasz Swiat nr 8/16-30 kwietnia 2013.

Nadal szykaliśmy sponsorów i kontaktów, również w trakcie XVIII Walnego Zjazdu Związku Polaków we Włoszech odbywającego się w Rzymie, na spotkaniu „Okrągły Stół Polonii włoskiej” w Senacie w Warszawie. Wiele informacji otrzymanych w trakcie spotkań służy nam do dziś.

Wydanie komiksu stanęło w miejscu i nie mogliśmy się pogodzić z narastającymi trudnościami , bo chcieliśmy uczcić przypadającą w 2013 r. 50 rocznicę śmierci Wojtka jak i 70 rocznicę bitwy o Monte Cassino w 2014 r.

Pracownicy Konsulatu Generalnego w Mediolanie popierali naszą idee od samego zarania. We wrześniu podczas niezobowiązującej rozmowy z Panią Małgorzatą Stachna-Cremonino nasza prezes zapytała „ Czy w związku ze zbliżajacą się rocznicą obchodów zdobycia Monte Cassino byłoby możliwe otrzymanie funduszy na wydanie komiksu ?”

Po tygodniu otrzymaliśmy odpowiedź od Pana Konsula Jerzego Adamczyka, że możemy rozpocząć przygotowania gdyż jest możliwe sfinansowanie druku książki.

Od nowa trzeba było odświeżyć kontakty i kontynuować przerwane pertraktacje. W związku z drukiem komiksu pojawiły się nieprzewidziane wydatki i już byliśmy bliscy naszego Waterloo gdyby nie pomoc finansowa dwóch członków naszego stowarzyszenia i projekt doszedł do skutku.

Czas naglił.Drukarze wzięli się ostro do pracy a tu nagle okazało się, że jest potrzebna korekta włoskiego tekstu.Przez moment zwątpiliśmy ale wydawca znając nasze zmagania o ten komiks zaproponował zamiast 1.000 egzemplarzy wydrukować 800 w zamian za korektę. Dobre i to.

Na pierwszych czytelników nie czekaliśmy długo. Przedstawicielki VIA dell’AMBRA reprezentowały stowarzyszenie podczas nadania honorowego obywatelstwa Padwy prof. RYSZARDOWI DEMELOWI. Pan profesor takim souvenirem był bardzo wzruszony. Przy okazji otrzymali komiksy, pachnące jeszcze farbą drukarską, Konsul Generalny Jerzy Adamczyk, Krzysztof Cwynar, Roberto M. Polce oraz Polsko-Włoskie Stowarzyszenie z Padwy.

Profesor Demel z komiksem

Profesor Demel z komiksem

 

Komiks o Wojtku dostępny jest w następujących bibilotekach na terenie Polski i Włoch:

– Książnica Karkonowska Jelenia Góra oraz filia nr 4 w Cieplicach Sląskich Zdrój

– Biblioteka Gimnazjum nr 2 im Jana Pawła II Luboń

– Towarzystwo Miłośników Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich Jelenia Góra

-Biblioteka Miejska Giżycko

-Biblioteca Comunale Vignola (MO)

-Biblioteca Comunale Savignano sul Panaro (MO)

– Biblioteca Comunale Sant’Agostino (FE)

 

Osobom zainteresowaym otrzymaniem komiksu proponujemy wpłatę na konto stowarzyszenia – oferta, dotacja z dopiskiem Wojtek – w wysokosci 8 € za egz. + koszty przesyłki.( ok 2€ za1 egz.)

Zebrane w ten sposób pieniądze zostaną przeznaczone na sfinansowanie następnego wydania komiksu.

W sprawie nr konta prosimy o kontakt :

e-mail : [email protected] lub [email protected]

 

Fb Associazione Via dell’Ambra

Anna Pankowska , Dorota Wiśniewska
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *