Narodowe Czytanie dzieł Henryka Sienkiewicza

Do Redakcji napisala  pani Iwona Bigos ze Stowarzyszenia Le Rondini:

Stowarzyszenie le Rondini przyłączyło  sie do Akcji Narodowe Czytanie w 2013 roku i zrobi to także  6 września br.  „Narodowe Czytanie” to zainicjowana w 2012 roku przez Prezydenta Bronisława Komorowskiego ogólnopolska akcja publicznego czytania największych polskich dzieł literackich. W tym roku czytane będą dzieła Henryka Sienkiewicza.

6 września (sobota) spotykamy się o godz.16.30 na Via Appia Antica, 51.

Przeczytamy wspólnie wybrane fragmenty „Potopu” i „Quo Vadis”, dowiemy się o podróżach Sienkiewicza do Rzymu i poznamy miejsca z Nim związane w Wiecznym Mieście. Wśród uczestników spotkania rozlosujemy książki H. Sienkiewicza  ufundowane przez Spółkę Home-Trader – oddział w Lublinie. Przeprowadzony zostanie też mini konkurs związany z czytanymi fragmentami, w którym główną nagrodą będą bony na zakupy w Polskim Sklepie „U Michała” (Viale di Trastevere 233. Rzym.  Tel 340 724 8203)

Zapraszamy wszystkie zainteresowane osoby do jak najszybszego  zgłoszenia udziału w Narodowym Czytaniu,  ilość miejsc jest ograniczona.

Tel 3897875133 lub e.mail: [email protected]

 

 

6 września fragmenty „Trylogii” bedą również czytane w Caffe Greco – Via dei Condotti (Plac Hiszpański), było to ulubione miejsce spotkań rzymskiego i światowego środowiska artystycznego, często przebywał tam także Sienkiewicz w czasie kilku podróży do Rzymu. Na to spotkanie brak już wolnych miejsc.

 

motyl_agnieszki_kwadrat_z_adresem_internetowym

 

Szanowni Państwo,
Drodzy Rodacy!

Dwa lata temu Narodowe Czytanie zainaugurowała wspólna lektura „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W zeszłym roku, podczas drugiej odsłony akcji, w całej Polsce czytaliśmy dzieła Aleksandra Fredry. Odkrywaliśmy piękno, ale też ciętość Fredrowskiego języka, mądrość i aktualność jego diagnoz.

W tym roku, 6 września, pragnę zaprosić Państwa do lektury „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W powieściach tworzących ten cykl pierwszy polski noblista w wyjątkowy sposób połączył głęboki patriotyzm z fascynującą przygodą, a nierzadko komizmem i humorem. „Trylogia” to obraz Polski różnorodnej i wielokulturowej, to wyraz naszych narodowych tęsknot i marzeń, kronika naszych militarnych oraz duchowych zwycięstw.

Trylogia” zachwycała, prowokowała do dyskusji i choć czasem prowadziła do sporów czy polemik – kształtowała całe pokolenia Polaków. Kolejne jej wydania wciąż trafiają na półki w tysiącach polskich domów. Pisana „ku pokrzepieniu serc” w czasach, gdy Polska była pod zaborami, istnieje w narodowej pamięci niczym mityczna historia o poszukiwaniu prawdy, o potrzebie duchowej przemiany, o poświęceniu i honorze.

Narodowe Czytanie stanowi wspaniałą okazję, by raz jeszcze przeżyć zapierające dech w piersiach przygody Sienkiewiczowskich bohaterów. Bo choć doskonale znamy treść jego książek, to przecież podczas każdej kolejnej lektury na nowo trzymamy kciuki za Kmicica, Wołodyjowskiego czy Skrzetuskiego. Wspólna lektura to również doskonały moment, by odczytać ten tekst na nowo, by zadać mu współczesne pytania, zastanowić się nad tym, co mówi nam dziś o Polsce i Polakach. Dlatego zapraszam wszystkich Państwa, abyśmy razem przeczytali „Trylogię” Henryka Sienkiewicza, pamiętając o tym, iż najwybitniejsze dzieła rodzimej literatury tak pięknie jednoczą nas jako wspólnotę, wzmacniają polską tożsamość i narodową dumę.

Wszystkich Państwa zachęcam do uczestniczenia w Narodowym Czytaniu.

                           Prezydent Bronislaw Komorowski
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *