Ravenna: wystawa o pracy i losie imigrantek-opiekunek we Włoszech

„Andata ritorno – il viaggio delle badanti” to tytuł wystawy zadedykowany trudnej pracy i losie opiekunek osób starszych i niepełnosprawnych we Włoszech.

Wystawę fotografii Mariny Guerra i artystki Stefanii Vecchi można obejrzeć w dniach od 12 do 26 kwietnia w Museo Oratorio Sant’Onofrio, in largo Calderoni – Lugo (Ravenna).

Imigracja kobiet w celach zarobkowych z krajów Europy Wschodniej, i nie tylko, to temat bardzo delikatny i skomplikowany.

Opiekunki przyjeżdżają do Włoch z myślą o dorobieniu się i szybkim powrocie do kraju. Mieszkają we włoskich domach, opiekują się „ciałem i duszą” osób starszych, sprzątają, gotują, piorą, pocieszają, dotrzymują towarzystwa….

Imigrantki są dzisiaj najprostrzym rozwiązaniem na brak odpowiednich usług w lokalnych ośrodkach zdrowia we Włoszech, a jednocześnie zastępują wyemancypowane Włoszki, córki i synowe, które chcą być wolne i niezależne od rodzinnych „ciężarów”.

Z racji na wzrastającą tendencję tego zjawiska w społeczeństwie włoskim pojawił się podwójny wizerunek cudzoziemek pracujących w roli badante – pozytywny i negatywny, wyjaśniają organizatorzy wystawy, i to właśnie jest głównym przedmiotem refleksji artystów.

Wstęp wolny. śr. godz. 10-12; czw. i pt. godz. 15-18; sob. i niedz. godz. 10-12 i 15-18.

Organizatorzy:  Comune di Lugo, con l’aiuto di Ausl, Cgil Lugo e Ravenna, Ipercoop Lugo, Auser Lugo.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *