Cytrynowe szlaki i smaki Ligurii

Wraz z nadejściem maja rozpoczyna się sezon na zbiórkę cytryn.

Cytryna, jak wiadomo to bardzo wdzięczny owoc o szerokim zastosowaniu, szczególnie lubiany i szeroko stosowany w kuchni włoskiej.  Aż do tego stopnia że w sobotę 23 Maja, Cinque Terre będą świętowały jedyny w swoim rodzaju “Dzień Cytrynowy”.

Monterosso, jedno z nadmorskich i urokliwych miasteczek wchodzących w skład jedynego w swoim rodzaju Parku Narodowego Cinque Terre słynącego ze swojej oszałamiającej urody, zabarwi się wszystkimi odcieniami koloru żółtego.

Żółty to kolor oznaczający ciepło, rozkwitające kwiaty, nabierające smaku owoce, to kolor słońca, wakacji, optymizmu, wiedzy, pozytywnej energii i nowych pomysłów.

Prawdziwy targ cytrynowy rozpościerający się pod błękitnym niebem Ligurii, nie mający sobie równych to jest coś co warto zobaczyć. Temat przewodni „Jej Wysokość Cytryna” stanie się obiektem licznie przygotowanych stoisk i straganików, które zapełnia kretę i strome uliczki Monterosso.

Pięknie udekorowane wystawy sklepów będą kusiły bogatą ofertą gastronomiczną i wabiły ciekawskich oryginalnością i fantazją, tym bardziej że przewidziano specjalną nagrodę na najpiekniejszą wystawę oraz na największą cytrynę.

Uroczyste przyznanie nagrody odbędzie się wieczorem na głównym placu Piazza Garibaldi. A co można przygotować z cytryny? O jej walorach nie trzeba nikogo przekonywać, jest naturalnym źródłem zdrowia dla naszego organizmu. Jest ona szczególnie przydatna do przyrządzania orzeźwiających napojów, doskonałych na letnie upały, dżemòw, lodów, kremów cytrynowych, ciasta cytrynowego z orzeszkami piniowymi no i oczywiście nie można pominąć wszystkim znanego i lubianego limoncino.

Dla tych którzy lubią piesze wędrówki będzie to też doskonała okazja aby wybrać się na wycieczki okolicznymi szlakami turystycznymi, charakteryzującymi się różnorodnością intensywnie kwitnącej w tym okresie flory. Cudowna okazja aby odkryć i nasycić oczy malowniczymi krajobrazami, często niezanymi i wręcz trudno dostępnym.

Właśnie te krajobrazy stanowiły często źródło inspiracji dla Eugenio Montale; pisarz, poeta, dziennikarz, tlumacz, laureat nagrody Nobla w 1975 r. urodzony w Genui 12 października 1896. Można także zwiedzić stary gaj cytrynowy, usiąść w cieniu drzew oliwnych i delektować się na łonie natury miejscowymi specjałami.

I limoni (fragment)

Ascoltami, i poeti circondati di allori

si aggirano solamente tra piante

dai nomi ricercati: bossi, ligustri o acanti.

Io, per quanto mi riguarda,

amo le strade che sbucano sui fossi ricoperti d’erba,

dove i ragazzi in pozzanghere

in parte prosciugate agguantano qualche esile anguilla:

le viuzze che affiancano le rive dei fossi,

discendono fino alle cime delle canne

e si immettono negli orti, tra gli alberi dei limoni.

——

Korespondencja z Ligurii: Dorota Czalbowska

3
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

72 + = 79