Polskie produkty w Europie cz.1

Na łamach naszego portalu chcemy przedstawić polskie produkty regionalne, które znane są nie tylko w Polsce, ale równie ż w całej Unii Europejskiej lub na świecie. Posiadają certyfikaty i charakteryzują sie najwy ższą jakością .

W pierwszej części naszego cyklu opowiemy o znanym i lubianym oscypku.

fot. belpiemonte.com

fot. belpiemonte.com

Oscypek – wędzony ser z mleka owczego od owiec rasy polskiej górskiej lub składający się w 60% z mleka owczego i w 40% mleka krowiego od krów rasy polska czerwona, wytwarzany od ponad 600 lat na Podhalu, najpierw przez osiadłych tu pasterzy wołoskich, a pózniej przez górali tatrzanskich i beskidzkich.

Oscypki mają charakterystyczny, wrzecionowaty kształt i są zdobione wypukłymi wzorami – ka żdy baca ma swoj własny, specyficzny wzór, który wytłacza na serze za pomocą specjalnej formy („oscypiorki”).

Oryginalny oscypek ma lekko kremową barwe, złocistą , lśniącą skórkę, lekko słony smak. Jest twardy i elastyczny. Oscypki wytwarzane są jedynie w okresie wypasu owiec – od konca kwietnia do pazdziernika.

 

Oscypek posiada znak Chroniona Nazwa Pochodzenia.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *