Konferencja „Wkład Polski w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego świata”

19 października 2015r. w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie odbyła się konferencja „Wkład Polski w bezpieczeństwo żywnościowe na świecie” zorganizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

prof. Jerzy Dybowski

prof. Jerzy Dybowski

Konferencję wrozpoczął prof. Jerzy Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który wyjaśnił w jaki sposób Polska osiągnęła samowystarczalność żywnościową i stała się regionalnym liderem w zakresie produkcji żywności. Obecnie Polska zajmuje 6 miejsce w rankingu europejskich producentów żywności.

Następnie została przeprowadzona krótka analiza ewolucji polskich gospodarstw rolnych na przykładzie gospodarstwa pana Jana Grodzickiego, który jako jeden z pionierów skorzystał z funduszy unijnych modernizując swoje gospodarstwo i dostosował je do potrzeb XXIw.

dr inż. Jan Radniecki

dr inż. Jan Radniecki

Polskie osiągnięcia i innowacje w zakresie technologii rolniczych przedstawił dr inż. Jan Radniecki, Kierownik Działu Marketingu Współpracy Zagranicznej i Standardyzacji z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych. Polska nie jest krajem typowo rolniczym, podkreślił, rolnictwo stanowi zaledwie 3% PKB. W Polsce mamy ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, na których pracuje ogółem 2,4 mln osób, a średnia wielkość gospodarstw to nieco ponad 10 ha.

prof. Tadeusz Wijaszka

prof. Tadeusz Wijaszka

Prof. Tadeusz Wijaszka z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych wyjaśnił wpływ środków do produkcji rolnej na bezpieczeństwo żywnościowe i podkreślił min., że atutem Polski jest żywność naturalna i zdrowa, a także konkurencyjność cenowa. Posiadamy bardzo dobry system kontroli jakości oraz umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków rynkowych.

Pani Agnieszka Maliszewska

Pani Agnieszka Maliszewska

O przetwórstwie produktów rolnych, współpracy producentów i przetwórców mówiła Dyrektor Polskiej Izby Mleka, Pani Agnieszka Maliszewska. Polska jest 4-tym producentem mleka w UE.

 

Konferencję podsumował Pan Robert Piłat, Zastępca Dyrektora z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP wyjaśniając co Polska może zaoferować innym krajom w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Pan Robert Piłat

Pan Robert Piłat

 
One thought on “Konferencja „Wkład Polski w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego świata”

  1. Marta

    Mało kto się tym interesuje, ale Polska jest czołowym producentem wielu dóbr eksportowych, np. Polska Aronia

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *