Konferencja „Wkład Polski w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego świata”

19 października 2015r. w Pawilonie Polskim na Wystawie Światowej EXPO 2015 w Mediolanie odbyła się konferencja „Wkład Polski w bezpieczeństwo żywnościowe na świecie” zorganizowana przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości.

prof. Jerzy Dybowski

prof. Jerzy Dybowski

Konferencję wrozpoczął prof. Jerzy Dybowski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, który wyjaśnił w jaki sposób Polska osiągnęła samowystarczalność żywnościową i stała się regionalnym liderem w zakresie produkcji żywności. Obecnie Polska zajmuje 6 miejsce w rankingu europejskich producentów żywności.

Następnie została przeprowadzona krótka analiza ewolucji polskich gospodarstw rolnych na przykładzie gospodarstwa pana Jana Grodzickiego, który jako jeden z pionierów skorzystał z funduszy unijnych modernizując swoje gospodarstwo i dostosował je do potrzeb XXIw.

dr inż. Jan Radniecki

dr inż. Jan Radniecki

Polskie osiągnięcia i innowacje w zakresie technologii rolniczych przedstawił dr inż. Jan Radniecki, Kierownik Działu Marketingu Współpracy Zagranicznej i Standardyzacji z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych. Polska nie jest krajem typowo rolniczym, podkreślił, rolnictwo stanowi zaledwie 3% PKB. W Polsce mamy ok. 1,5 mln gospodarstw rolnych, na których pracuje ogółem 2,4 mln osób, a średnia wielkość gospodarstw to nieco ponad 10 ha.

prof. Tadeusz Wijaszka

prof. Tadeusz Wijaszka

Prof. Tadeusz Wijaszka z Instytutu Nowych Syntez Chemicznych wyjaśnił wpływ środków do produkcji rolnej na bezpieczeństwo żywnościowe i podkreślił min., że atutem Polski jest żywność naturalna i zdrowa, a także konkurencyjność cenowa. Posiadamy bardzo dobry system kontroli jakości oraz umiejętność dostosowania się do zmiennych warunków rynkowych.

Pani Agnieszka Maliszewska

Pani Agnieszka Maliszewska

O przetwórstwie produktów rolnych, współpracy producentów i przetwórców mówiła Dyrektor Polskiej Izby Mleka, Pani Agnieszka Maliszewska. Polska jest 4-tym producentem mleka w UE.

 

Konferencję podsumował Pan Robert Piłat, Zastępca Dyrektora z Departamentu Współpracy Międzynarodowej Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi RP wyjaśniając co Polska może zaoferować innym krajom w zakresie zapewnienia bezpieczeństwa żywnościowego.

Pan Robert Piłat

Pan Robert Piłat

 
One thought on “Konferencja „Wkład Polski w zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego świata”

  1. Marta

    Mało kto się tym interesuje, ale Polska jest czołowym producentem wielu dóbr eksportowych, np. Polska Aronia

    Reply

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *