Polskie produkty w Europie, cz.12

Kolejnym produktem znanym nie tylko w Polsce, ale również w całej Unii Europejskiej lub na świecie jest ser koryciński swojski.

ser_korycinski_swojski_polacy_we_wloszech

Zdjecie pochodzi z ksiazki pt. Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce

Ser podpuszczkowy, o charakterystycznym kształcie spłaszczonej kuli, barwy od kremowej do słomkowej, w zależności od czasu dojrzewania (od 4 dni do kilku miesiecy). Wyrabiany jest z mleka krowiego, niepasteryzowanego. Moga byc do niego dodawane zioła, takie jak czosnek, papryka, kozieradka, oregano, bazylia, kminek. Smak ma łagodny, lekko kwaskowy, śmietankowy. W pózniejszej fazie dojrzewania – pikantny, z posmakiem orzechowym. Jest to jeden z najbardziej rozpoznawalnych polskich serów nizinnych. Nieodłącznie związany z Podlasiem, gdzie wytwarzany jest w gospodarstwach rolnych od dziesiątków lat w gminach Korycin, Janów i Suchowola.

Ser koryciński swojski smażony posiada znak Chronione Oznaczenie Geograficzne.

 

Wyżej cytowany fragment pochodzi z książki pt. „Produkty regionalne i tradycyjne wysokiej jakosci. Ochrona w Unii Europejskiej i w Polsce”. Za jego udostępnienie dziękujemy Polskiej Izbie Produktu Regionalnego i Lokalnego.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *