Małopolska w regionie Marche

W niedzielę 6 grudnia w Mole Vanvitelliana w Ankonie odbyło się uroczyste zamknięcie wystawy “Incontri sui Tatra” i prezentacja Światowego Dnia Młodzieży 2016. Wydarzenie to było świetną okazją, aby wypromować Polskę, a w szczególności Małopolskę.

DSC_8421

Wszystkich zgromadzonych przywitała Konsul Honorowy w Ankonie Pani Cristina Gorajski. Wsród gości obecni byli: dyrektor Instytutu Polskiego w Rzymie Paweł Stasikowski, przewodnicząca Stowarzyszenia Włosko-Polskiego w Marche M.T. Bulhak- Jelska, przewodniczacy regionalnego oddziału Włoskiego Stowarzyszenia Gmin (ANCI) i burmistrz Senigallii M. Mangialardi, burmistrz Fano M. Seri, dyrektor Wydziału Kultury miasta Ankona P. Marasca, ksiadz F. Pierpaoli koordynator ŚDM w Marche oraz członkowie i sympatycy Stowarzyszenia.

tatry_3_zakopane_polacy_we_Wloszech

Już od pierwszych chwil spotkania czuć bylo silną więź sympatii, która łączy oba narody od wieków. Jak podkreślał Przewodniczący ANCI ten region, a w szczególności takie miasta jak Ankona, Senigallia czy Fano mają ogromny dług wdzięczności w stosunku do żołnierzy II Korpusu, którzy wyzwolili te ziemie.

DSC_8465

To właśnie wspólna historia i umiłowanie wolności łączą nasze narody. Lokalne władze bardzo sobie cenią współpracę z organizacjami polonijnymi. Podkreslil to Marasca mówiąc o ostatnim wydarzeniu jakim była wystawa plakatu z pierwszej połowy XX wieku “Incontri sui Tatra” i koncert grupy z Zakopanego Hanka Wójciak Band.

20151206_113036

Obecny wśród zaproszonych gości burmistrz Fano przedstawił bardzo ciekawy przyklad współpracy jego miasta z kopalnią soli w Wieliczce , ktory zrodził się dzięki szkolnemu projektowi.

Tatry, Malopolska, Kraków i Loreto- wszystkie te miejsca były szczególnie bliskie naszemu Ojcu Świetemu. To własnie on zainicjował Światowe Dni Młodzieży, które w przyszłym roku odbędą się w Krakowie. W Marche wielu młodych ludzi już zgłosilo swój udział i bardzo intensywnie przygotowują się do tego wydarzenia. Ich delegacja była w Polsce na uroczystej prezentacji ŚDM. Podczas wizyty w Auschwitz bardzo zapadły im w pamięć słowa jak tam przeczytali “Kto nie zna historii jest skazany na jej powtarzanie” tak aktualne w dzisiejszym świecie.

Zrodlo informacji:

Barbara Jasinska
(Associazione Italo-Polacca delle Marche)Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *