Wystąpienie Ewy Mamaj, kierownika Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie na Zjeździe ZPwW

Na XXI Zjeździe Związku Polaków we Włoszech kierownik Wydziału Konsularnego Ambasady RP w Rzymie Ewa Mamaj podziękowała Związkowi za wsparcie, zaufanie i za współpracę przyznając, że jest to dla niej ogromny zaszczyt pracować razem. Konsul Mamaj zapewniła, że w każdym przypadku kiedy konsulat może okazać pomoc „my jesteśmy do Państwa dyspozycji”.

konsul_mamaj_polacy_we_wloszech_rzym

Foto: Aleksandra Seghi

Ponadto, Konsul wyraziła zadowolenie, że Związek Polaków we Włoszech stale się rozwija, dołączają do niego nowe stowarzyszenia, dzięki czemu Związek nabiera ciekawych barw.  I sam fakt, że tak liczne i różnorodne stowarzyszenia chcą ze sobą współdziałać świadczy o tym jak wiele już dokonano w ostatnich latach.

Co ważne – dodała kierownik Wydziału Konsularnego – różne stowarzyszenia zaczęły organizować wspólne projekty, np. ta sama wystawa jest wykorzystywana przez kilka stowarzyszeń, a wtedy siła takiego wydarzenia jest o wiele większa niż gdyby organizowało je tylko jedno stowarzyszenie.

Konsul Mamaj podkreśliła jeszcze, że dla władz konsularnych Włochy nie są podzielone na północ i południe (chociaż oczywiście ten podział istnieje). Włochy są postrzegane jako całość – dodała Konsul – „my staramy się realizować  projekty w całym kraju”.

konsul_mamaj_rzym_polacy_we_wloszech

Foto: Aleksandra Seghi

Na stronach internetowych konsulatu jest dostępna osobna zakładka poświęcona Polakom, która początkowo miała charakter informacyjny podając listę wszystkich organizacji, które zrzesza Związek Polaków we Włoszech, organizacji poza Związkiem, a także inne formy aktywności  we Włoszech. Dzisiaj – powiedziała Konsul Ewa Mamaj – strony konsulatu to w pewnym sensie okno na świat – i dodała, że cieszy ją, że zarówno Polonia włoska jak i Polacy z całego świata  często na nie zaglądają.

.

Relację przygotowała Agnieszka B. Gorzkowska.

Dalsza relacja ze Zjazdu Polaków we Włoszech już wkrótce.

Czytaj też: Wystąpienie Konsula Generalnego RP w Mediolanie Jerzego Adamczyka

Wystąpienie Ambasadora RP Tomasza Orłowskiego
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *