W Palermo zanotowano przypadki wirusowego zapalenia opon mózgowych. Bezpłatne szczepienia dla młodych mieszkańców Sycylii

W przeciągu ostatniego miesiąca w Palermo zraejestrowano dwa przypadki wirusowego zapalenia opon mózgowych: 24-letnia studentka i 22-letnia kelnerka.

Przedstawiciele regionalnych ośrodków zdrowia zaapelowali do młodych mieszkańców Sycylii w wieku od 12 do 30 lat aby udali się na bezpłatne szczepienia. Wystarczy zgłosić się do najbliższego ośrodka zdrowia z kartą ubezpieczeniową (tessera sanitaria). Inni mogą się zaszczepić odpłatnie, koszt: 75 euro.

Nie ma mowy o epidemii, uspakajają służby zdrowia, ale trzeba pamiętać, że zapalenie opon mózgowych to choroba śmiertelna i szczepienia mogą uratować życie. Młodzież jest najbardziej wystawiona na ryzyko. Wirus przemieszcza się drogą powietrzną, przez kaszel, kichanie czy bliski kontakt z osobą zarażoną, a szczepionki nie mają przeciwskazań – dodają eksperci.

Na pytania dziennikarzy czy pojawienie się groźnego wirusa na Sycylii może być powiązane z masowym przypływem imigrantów na wyspę, władze sanitarne uspakajają, że to niemożliwe, imigranci przybywają do Włoch zdrowi. Wirus zapalenia opon mózgowych ujawnia się natychmiastowo, więc gdyby imigrant był zarażony, nie miałby szans przeżycia.

Sycylia to już drugi region we Włoszech, który wprowadził bezpłatne szczepienia dla młodych mieszkańców przeciw zapaleniu opon mózgowych. W zeszłym roku Toskania także zastosowała takie środki prewencyjne.

.

fot. coratolive.it

fot. coratolive.it
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.