Regionalny sycylijski chleb

Chleb to nie tylko najbardziej popularne pożywienie, najpopularniejszy składnik wielu potraw, to właśnie on uzależniał zwyczaje i obyczaje społeczne. W dawnych czasach był elementem integracji społeczeństwa…pieczenie chleba było ważnym wydarzeniem.

Osobną historię stanowi tzw. Pane Cunzatu – Chleb przyprawiony, który zasługuje na osobny opis. W zależności od regionu mamy rożne sposoby przygotowania pane cunzatu. Na Wyspach Liparyjskich „pani caliatu cunzatu” – pane cunzatu przyprawiamy kaparami, anchois, oregano.

Pane Biscottato tzn. chleb pieczony dwa razy,

Foglia Caliata – Suchy liść,

Panni Caliati – jest to pranie wywieszone na słońcu i wysuszone, aż wręcz wyschnięte. U Pani Caliatu – czyli w dosłownym tłumaczeniu suchy chleb, nie ma z nim nic wspólnego. Jest to chleb pozostawiony w piecu chlebowym, opalanym drewnem, na całą noc, podczas gdy temperatura pieca powoli opada.

Chleb Pane biscotto – tzn. pieczony dwa razy, robimy z ciasta na chleb, ale w innej formie od chleba tradycjonalnego i inaczej go pieczemy. Z tak upieczonego chleba możemy przygotować bruschette, troszkę umoczone w wodzie z pomidorem przyprawione oliwą z oregano, lub tylko z oliwą i octem.

Fresella to regionalny, prosty i pochodzący z dawnych czasów, biedny produkt śródziemnomorski, nie jest to nic innego niż kromka chleba drugi raz włożona do piekarnika (czyli upieczona po raz drugi), w momencie jedzenia moczymy je wodą, szybkim ruchem pod kranem, polewamy oliwą extra vergine i doprawiamy według upodobania. Wystarczy zmoczyć freselle lekko wodą i chleb ten będzie gotowy do spożycia. Ale biedna jest i sama fresella, nie zawiera tłuszczów, tak więc jest doskonała we wszystkich dietach, dużo lepsza od krakersów, grissini, do produkcji których używany jest tłuszcz, aby były smaczniejsze. Ale właśnie ta ubogość jest jej największa zaletą, fresella nawet nie stara się mieć specjalnego smaku. Fresella jest niewinna, jak nieśmiały towarzysz podróży, i w tym jest niezastąpiona. Fakt, że jest doskonale wysuszona, pozwala jej na długą przydatność do spożycia, mając do czynienia z chlebem, który już jest suchy, nie może wyschnąć i przede wszystkim nie może się zepsuć.

Czytaj więcej: Sycylia bocznymi drogami

Korespondencja: Dominika Friedrich, autorka stron 

www.sycyliabocznymidrogami.pl i www.kalabriabocznymidrogami.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

+ 28 = 29