Co w kulturze piszczy – wystawy w Genui

CO W KULTURZE PISZCZY

Jeszcze nie opadła kurtyna zamykająca zeszłoroczny sezon kulturalno artystyczny, a już trwa wielka krzątanina wokół zapowiedzianych na bieżący rok,  imprez na arenie kultury. W tym miejscu  wspomnę, że  do końca lutego będzie  czynna wystawa WARHOL POP SOCIETY, więc może ktoś chętny zdąży jeszcze skorzystać.

Rok 2017 zapowiada się bardzo interesująco więc przyjrzyjmy się z bliska temu, co nas czeka w najbliższych miesiącach. Smakosze sztuki i kultury  będą mieli w czym wybierać. Przywitamy wiosnę  z przytupem i rozmachem ale także z dużą dozą artystycznego smaku i wyrafinowania.

Cofnijmy się pamięcią do Paryża, Montmartu, bohemy, narodzin awangardy malarskiej XX wieku. To tutaj w domu zwanym Bateau Lavoir    spotykał się z Picassem, Amedeo Modigliani.  Spróbujmy przez moment wyobrazić sobie postać tego znanego włoskiego arysty, często uważanego za francuza ze względu na mieszaną, włosko-francuską krew płynącą w jego żyłach a może też dlatego że całe swoje życie spędził we Francji. Historia jego życia i twórczosci była burzliwa,  aczkolwiek krótka. Życie miał bogate, usiane skandalami i porywami duszy, począwszy od pierwszej wystawy; nigdy nie otwartej, z powodu nieprzyzwoitych, żeby nie powiedzieć skandalicznych jak na ową epokę obrazów, przedstawiających nagie kobiety, poprzez całe jego paryskie bytowanie  naznaczone nadmiernym spożywaniem narkotyków i alkoholu, nie wspominajac o relacji z młodą malarką, Jeanne Hébuterne, którą spotkał, gdy ona miała lat 19, a on starszy od niej o 14 zakochał się w niej bezgranicznie, aż po samą śmierć artysty, gdy Jeanne, na wiadomość o jego śmierci, będąc w ósmym miesiącu ciąży, popełniła samobójstwo. Ich pierwsza còrka, nosząca imię matki, po śmierci rodziców wychowywała się we Florencji, w domu siostry artysty. W swoim dorosłym życiu stała się ważną biografką ojca.

Amedeo Modigliani, bo o nim mowa, będzie bohaterem jednego z największych wydarzeń artystycznych genueńskiej sceny artystycznej.

Nazywany przez przyjaciół „Modi” lub „Dedo” był i jest  jednym  z najbardziej wartościowych malarzy, rzeżbiarzy i rysowników. Jak wielu artystów niedoceniony za życia, borykający się z biedą, a pomimo wszystko przepełniony zawsze uwagą i ogromną wrażliwością. To właśnie człowiek stanowił motyw przewodni całej jego tworczości.

Od 16 marca do 16 lipca 2017, w Palazzo Ducale w Genui, będzie miała miejsce wielka, monograficzna wystawa Amadeo Modiglianiego, obrazująca jego życie i drogę artystyczną. Zostanie wystawionych około 30 prac artysty, w tym obok obrazów, także rysunki, akwarele i gwasze. Na wystawę zbiorą się dzieła pochodzące ze zbiorów sławnych muzów świata, takich jak „Koninklijk Museum von schone Kunst” w Antwerpii, mediolańskiej „Pinacoteca di Brery” i paryskiego „Musée National Picasso”. Nie da się ukryć że wystawa będzie prawdziwym rarytasem dla miłośników sztuki i twórczości Modiglianiego.

Jak powiedziała radna do spraw Kultury, Carla Sibilla  podczas prezentacji wystawy  jest to wydarzenie bezprecedensowe, a wybór miasta Genui, nieprzypadkowy. Wystawa będzie stanowiła doskonały pretekst dla turystów, aby poznać i zwiedzić miasto, często omijane na turystycznych trasach.

Generalnie rzecz biorąc, zorganizowanie wystawy artysty, urodzonego w Livorno nie jest przedsiewzięciem prostym, ze wzgledu na  niedobòr prac. Modigliani prowadził dosyć rozwiązły tryb życia, zgodny z atmosferą paryskiej boheme a na dodatek  zmarł w bardzo młodym wieku;  w Paryżu, w 1920 roku,  w wieku zaledwie  36 lat.

Istnieje około 300 prac artysty, a wśród nich, jak powiedział przewodniczący komitetu zarządzającego wystawą Rudy Chiappini, około stu z nich nie może być dosłownie przeniesionych z muzeów w ktòrych się znajdują, cześć przepadła a co do dużej  ilości nie ma pewności co do ich autorswa.

Zebranie, na ramach jednej wystawy licznych dzieł Modiglianiego nie jest sprawą prostą.  Linią przewodnią organizatorów wystawy był wybór takich prac artysty, które w sposób chronologiczny przedstawiłyby ewolucję stylu malarskiego artysy a także  oddały atmosferę ówczesnego Paryża.

W ramach wystawy odbędzie się wiele imprez towarzyszących; konferencje, warsztaty, koncerty a także pokaz filmu “I colori dell’anima”   „Pasja tworzenia” film biograficzny oparty na życiu artysty.

Kolejnym rarytasem będzie wystawa rywala i przyjaciela Modiglianiego – Pabla Picasso, ale na nią będziemy musieli poczekać aż do jesieni.

Ceny biletów:     bilet dla dorosłych 13 euro

bilet zniżkowy        11 euro

bilet rodzinny:   rodzice 11 euro

dzieci od 6 do 13 lat 4 euro

W każdy drugi poniedziałek miesiąca bilety kosztują 5 euro

Korespondencja z Genui: Dorota Czałbowska, autorka Strada Nuova
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *