Jak rozpoznać fałszywy banknot euro?

Artykuł powstał na podstawie informacji zaczerpniętych z internetu, między innymi ze strony włoskiej policji.

Zacznijmy od tego, ze niektóre zabezpieczenia banknotów euro zostały ujawnione, aby umożliwić odróżnianie oryginalnych banknotów od falsyfikatów. Pozostałe zabezpieczenia są niestety objęte ścisłą tajemnicą. Ich liczbę szacuje się na ponad 30.

Istnieja trzy sposoby na rozpoznanie czy banknot euro jest fałszywy czy prawdziwy. Wyrozniamy nastepujace czynnosci:

dotykanie,

ogladanie,

poruszanie.

1.Dotykanie:

a. Autentyczny banknot posiada kilka napisow z drukiem wybrzuszonym.  Skróty nazwy banku (BCE, ECB, EZB) są lekko wypukłe. Wypukle sa rowniez dane wskazujące wartość nominalną banknotów i motywy architektoniczne okien i portali.

b. Niektóre obszary banknotu mają wyróżniającą się fakture.

c.po bokach banknotow 200 i 500 euro zostały umieszczone paski dla niewidomych.

2.Ogladanie

a. Każdy banknot wyposażony jest w hologram przedstawiający jego nominał. Hologram znajduje się po prawej stronie awersu i przyjmuje formę paska (5 €, 10 € i 20 €) bądź prostokąta (pozostałe). Prawy dolny róg rewersu nominałów 50 € i wyższych został nadrukowany tuszem, który zmienia kolor w zakresie od zielonego do fioletowego w zależności od kąta patrzenia. Banknoty są oznakowane specjalnym wzorcem znanym jako konstelacja EURion.

b. W banknotach zawarty jest cyfrowy znak wodny oraz znak wodny widoczny pod światło gołym okiem. Pod wpływem światła ujawnia się też czarna magnetyczna nić biegnąca środkiem banknotu, na której zapisany jest nominał wraz ze słowem euro. Oświetlane światłem podczerwonym, banknoty są pokryte obszarami o różnej jasności, zaś światłem ultrafioletowym ujawniają dodatkowe oznakowania, konstelacja EURiona zaś staje się lepiej widoczna.

c. Niektóre obszary banknotu (np. prawe okno kościelne na banknocie 20 €) są wydrukowane z użyciem tuszu o własnościach magnetycznych. Podobne właściwości ma też czarna nić biegnąca przez środek banknotu, widoczna pod wpływem światła.

d.Obok znaku wodnego znajduje się kod kreskowy. Można go zobaczyć patrząc na banknot pod światło. W kodzie zapisany jest nominał banknotu.

e. Każdy banknot posiada swój niepowtarzalny numer seryjny. Gdy literę przed numerem zastąpić jej pozycją w alfabecie łacińskim (tj. A-1, B-2, C-3, itd.) dodać wszystkie kolejne cyfry numeru seryjnego, następnie otrzymaną sumę podzielić przez 9, uzyskany wynik powinien zostawić resztę równą 8.

f. Wszystkie autentyczne banknoty noszą podpis prezesa Europejskiego Banku Centralnego.

g. Uzywajac lupy zauwazymy mikronapisy, które muszą być jasne i nierozmyte. Występują one na przodzie i z tylu banknotu.

h.obserwacja banknotu pod ultrafioletowym swiatłem:

  • brak fluorescencji papieru;
  • obecność włókien świecących;
  • Szczegóły dotyczące reakcji w barwach (zmiana koloru) używanych do odtwarzania niektórych elementów graficznych banknotów 

3.Poruszanie:

a. Na froncie banknota jest pasek holograficzny. Przesuwanie banknota spowoduje, ze bedzie na przemiac wyświetlać sie symbol Euro (€) w jasnych kolorach lub wartość nominalną (5, 10, 20).

b. Z tyłu banknotu jest opalizujący pasek. Poruszanie banknotu pod światlo sprawi, ze pasek bedzie sie menic.

c. Na banknotach o nominałach 50-100-200-500 euro do określenia wartości nominalnej uzyto farbe zmienna optycznie.

 

 

Niektore informacje pochodza z Wikipedii oraz strony Karabinierow.

 




Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *