Polityczne trzęsienie ziemi we Włoszech

W ostatnich dniach scena polityczna Włoch zadrżała niczym ziemia po wstrząsie sejsmicznym a partie polityczne rozpadają się i układają w nowe puzzle…

Lewica i centrolewica:

Partia Demokratyczna podzielona na „starych” i „nowych” – „odłam mniejszości” i „odłam większości”. Rezultat: politycy rozczarowani a społeczeństwo zdezorientowane. Matteo Renzi ustąpił ze stanowiska lidera partii, ale nie ze swoich ambicji.  Nie ma co prawda już szans na odroczenie rozpadu, ale wszystko wskazuje na to, że wkrótce odbędzie się nowy kongres partyjny. Pytanie tylko czy partia wytrzyma do nowych wyborów parlamentarnych?

– w Rimini powstała nowa partia utworzona z dwóch partii lewicowych (części Pd i części Sel): „Sinistra Italiana“ – Lewica Włoska – pod przewodnictwem Nicoli Frantoianniego (wybranego na sekretarza generalnego) i Nichi Vendoli (z partii Sel), która ma być idealną alternatywą dla skłóconej PD

 

Prawica i centroprawica:

Lega Nord z Salvinim na czele, Forza Italia Berlusconiego i Fratelli d’Italia z Giorgią Meloni bawią się w przepychanki słowne i z trudem szukają wspólnego mianownika.

– w Rzymie powstała nowa partia „Movimento nazionale per la sovranità” – Narodowy Ruch dla Suwerenności – pod przewodnictwem Gianniego Alemanno (Azione Nazionale) i Francesco Storace (La Destra), którzy także mają górnolotne ambicje aby połączyć siły prawicy.

 

Wieczny outsider:

Ruch5Gwiazd mógłby skorzystać z rozdrobnień i chaosu przeciwników, ale Grillo zmaga się z problemami i skandalami w Rzymie, szukając rozwiązania jak wyjść z nich cało i utrzymać zaufanie wyborców.

 

Tymczasem nowe prawo wyborcze wciąż pozostaje zagadką, a rząd Gentiloniego staje się coraz bardziej niestabilny.

 




2 thoughts on “Polityczne trzęsienie ziemi we Włoszech

    1. Polacy we Włoszech Post author

      Dziękujemy pięknie za uznanie. Co do artykułów, to przyjęliśmy formułę Teleekspresu, czyli prezentację informacji w krótkich, syntetycznych artykułach. Pozdrawiamy.

      Reply

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *