Zbigniew Herbert w Sienie

Książki Zbigniewa Herberta zostały przetłumaczone na 38 języków. Polski poeta, eseista i dramaturg często podróżował po Europie. Przyjeżdżał również do Włoch. W latach sześćdziesiątych oraz siedemdziesiątych XX wieku bywał między innymi w Sienie.

Tu chętnie powracał i nabierał inspiracji. Osobiste wrażenia i uczucia zostały przez niego spisane w eseju „Siena” (z tomu Barbarzynca w ogrodzie). W Sienie Herbert mieszkał w Hotelu Tre Donzelle.

Na pamiatkę w czerwcu 2008 roku, dokładnie w 10 rocznicę śmierci poety, gmina ufundowała pamiątkową tablicę, która została powieszona na budynku hotelu (Herbert pisał: (…) Wracam do Trzech Dziewuszek (Hotel Tre Donzelle). Mam ogromną ochotę obudzić pokojową i powiedzieć jej, że jutro wyjeżdżam i że było mi tutaj dobrze. Jeśli nie bałbym się tego słowa, powiedziałbym, że byłem szczęśliwy”). W tym samym roku, dzięki współpracy polsko – włoskiej, zorganizowano dzien pamięci Herberta wraz z festiwalem.

Korespondencja z Bolonii:  Aneta Malinowska, autorka strony Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 88 = 91