Pielgrzymka rowerowa z Katowic do Rzymu

13 sierpnia b.r. spod katowickiej Katedry Chrystusa Króla wyruszyła pod przewodnictwem ks. Dawida Sładka – wikarego parafii katedralnej – rowerowa pielgrzymka do Rzymu.

Grupa Włóczykoła, założona przez ks. Sładka, to grono miłośników ekstremalnie długich wypraw rowerowych: wcześniejsze inicjatywy teamu to m.in. podróż wokół granic Polski czy ubiegłoroczna pielgrzymka do Konstancy nad Morzem Czarnym.

Tegorocznej wyprawie, w której uczestniczy w sumie osiemnaście osób, przyświeca jednak wyraźnie pielgrzymkowy cel: podążanie szlakiem Josepha Ratzingera, wybitnego teologa, a przede wszystkim papieża-emeryta Benedykta XVI. Z tego powodu Włóczykoła nie jadą do Rzymu najkrótszą drogą – początkowo rowerzyści wybrali kierunek zachodni, przez Czechy (Jeseniki, Praga, Szumawa) dotarli do Bawarii, do miejsc związanych z życiem przyszłego papieża. Pielgrzymi odwiedzili m.in. Marktl (rodzinną miejscowość Ratzingera) oraz Altötting (sanktuarium z cudowną figurą Czarnej Madonny). Codziennie Włóczykoła przemierzają od 100 do 200 kilometrów (w zależności od pogody i różnicy wzniesień), nocując przy parafiach, klaszorach, pod gołym niebem lub w innych, gościnnych miejscach.

Droga z Północy na Południe wymagała jednak od rowerzystów pokonania granicy między dwoma regionami Europy – czyli masywu Alp.

Ósmego dnia podróży grupa wyruszyła z Salzburga i skierowała się na Großglockner, najwyższy szczyt Alp austriackich. Przejazd przez Alpy zajął Włóczykołom trzy dni, w czasie których pokonali m.in. zachwycającą widokowo Glocknerstraße.

Dziesiątego dnia team przekroczył granicę Włoch na trasie między austriackim Lienz a Versciaco di Sopra. Ks. Dawid z przyjemnością podkreślał komfortowy, 75-kilometrowy zjazd wzdłuż Dolomitów. Był on dobrym momentem wytchnienia przed kolejnymi etapami trasy, na której rowerzystom najbardziej dokucza – oczywiście – upał. Kolejnym ważnym punktem na trasie Włóczykół była Padwa i Sanktuarium św. Antoniego, dokąd dotarli w środę 23 sierpnia.

Obecnie pielgrzymka, po zahaczeniu o wybrzeże Adriatyku (w miejscowości Bellaria) i San Marino, przemierza trasę w kierunku Asyżu i Castel Gandolfo. W niedzielę wieczorem planowane jest osiągnięcie finalnego celu podróży – Rzymu.

Zapraszamy do śledzenia podróży Włóczykół – nie tylko na włoskich drogach, ale przede wszystkim na facebookowej stronie teamu: https://www.facebook.com/W%C5%82%C3%B3czyko%C5%82a-420520738084996/
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *