Dekoracje w kuchni i w łazience

Kuchnia i łazienka to pomieszczenia, które dają nam duże pole do popisu, jeżeli chodzi o stylizację wnętrz. Rodzaj wybranych dekoracji powinien być uzależniony między innymi od ich wielkości. Jeżeli chcemy ozdobić małą kuchnię lub łazienkę, musimy zwracać uwagę, że dekoracje nie mogą być przytłaczające.

 

Sposoby na efektowną łazienkę

 

Każda łazienka ma szansę stać się efektownym pomieszczeniem i wiele zależy tu od osoby, która ją urządza. Zdecydowanie więcej możliwości mamy wówczas, kiedy jesteśmy posiadaczami dużej łazienki z oknem. Większa przestrzeń sprawia, że z powodzeniem możemy zastosować duże ozdoby. Ciekawym pomysłem dekoracyjnym są stojące rośliny doniczkowe. Dobrym pomysłem jest zakup bambusów, które dobrze rosną w każdych warunkach. W takim przypadku dekoracją jest zarówno sama roślina, jak i donica w której ją umieściliśmy.

 

Jesteśmy prawdziwymi szczęściarzami, kiedy posiadamy w łazience okno. Jest ono samo w sobie efektowną ozdobą. Wybór odpowiednich akcesoriów okiennych może sprawić, że nasza łazienka zmieni się nie do poznania. Pamiętajmy, żeby przy ich zakupie uwzględnić warunki w tym pomieszczeniu. Łazienka jest najbardziej narażonym na wilgoć miejscem w naszym domu, dlatego zastosowanie w niej tradycyjnych firan i zasłon nie jest najlepszym rozwiązaniem. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się tu wodoodporne rolety lub plisy. Praktycznym pomysłem są także żaluzje, dzięki którym możemy stopniować zaciemnienie pomieszczenia. Warto zastanowić się nad postawieniem na oknie kwiatów. Świetnym rozwiązaniem są tu zwłaszcza sztuczne storczyki, które zawsze wyglądają okazale i nie wymagają poświęcania czasu na ich pielęgnację.

 

Bardzo ważnym elementem dekoracyjnym zarówno w łazience, jak i innych miejscach naszego domu jest oświetlenie. Dobrze jest oprócz oświetlenia głównego wybrać lampy, które zapewnią nam stonowane, ciemniejsze światło. Sprawdzą się one doskonale, kiedy będziemy chcieli stworzyć w łazience niepowtarzalny klimat.

 

Diabeł tkwi w szczegółach

 

Mała łazienka praktycznie wyklucza możliwość zastosowania dużej ilości ozdób. Będą one przytłaczały niewielkie pomieszczenie i optycznie jeszcze bardziej je zmniejszą. Nie oznacza to jednak, że powinniśmy rezygnować z elementów dekoracyjnych. Dobrze jest się jednak postarać, żeby oprócz funkcji ozdobnych były one również praktyczne. W małych łazienkach doskonale sprawdzają się lustra. Ich umiejętne zastosowanie sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe.

 

Jeżeli chcemy ozdobić łazienkę, a jednocześnie uniknąć przepychu, wybierzmy ozdobne wieszaki na ręczniki czy papier toaletowy. Warto postarać się o znalezienie eleganckich kubeczków na szczoteczki do zębów, mydelniczek czy pojemników na mydło w płynie. Takie akcesoria są niezbędne w każdej, nawet niewielkiej łazience, dlatego z powodzeniem mogą pełnić również funkcje ozdób.

 

Jakie dekoracje sprawdzą się w kuchni

 

Kuchnia to miejsce, gdzie wielu domowników spędza dużą część swojego dnia. Pomieszczenie to służy nie tylko do przygotowywania posiłków, jest często również miejscem rozmów i spotkań towarzyskich. Sposobów na ozdobienie kuchni jest wiele. To jakie wybierzemy zależy przede wszystkim od naszej koncepcji wystroju wnętrza. Jeżeli jesteśmy zwolennikami kuchni w stylu tradycyjnym, doskonałymi dekoracjami mogą stać się suszone kwiaty, pojemniczki na przyprawy pasujące stylistycznie do całego wnętrza. W tradycyjnej kuchni możemy zastosować ozdoby sezonowe. Idealną dekoracją wiosną może stać się bukiet tulipanów lub żonkili w porcelanowym wazonie. Latem do ozdobienia tego pomieszczenia możemy użyć pamiątek z wakacji – muszelek, bursztynów czy choćby magnesów na lodówkę. Jesienią do tradycyjnej kuchni warto przynieść kasztany, żołędzie czy jarzębinę. Znakomicie sprawdzi się również dynia. Zimą ozdobimy pomieszczenie jemiołą i elementami, które będą kojarzyły się ze świętami Bożego Narodzenia.

 

Doskonałe, a jednocześnie praktyczne ozdoby, które doskonale wyglądają w kuchni to zegar, kalendarz czy świecznik. Jeżeli posiadamy kuchnię z oknem, również ono stwarza wiele możliwości dekoracji. Już sama zmiana zasłon sprawia, że pomieszczenie to nabiera całkowicie innego charakteru.

 

Jak ozdobić nowoczesną kuchnię?

 

Nowoczesna kuchnia bardzo różni się od pomieszczenia urządzonego w stylu tradycyjnym. Przede wszystkim zastosowanie w niej zbyt dużej ilości ozdób nie jest najlepszym pomysłem. Tym, w co niewątpliwie warto jest zainwestować są eleganckie akcesoria okienne. Tu sprawdzą się efektowne rolety i verticale, możemy postawić również na plisy i żaluzje. Okno w nowoczesnej kuchni dobrze jest ozdobić sztucznymi storczykami, które nadadzą całemu wnętrzu klasy.

 

Nie zapominajmy również o oświetleniu. Oprócz ciekawego abażuru dobrze jest wybrać też nowoczesne świeczniki, które znajdą zastosowanie podczas ciemnych, jesiennych i zimowych wieczorów. Do kuchni w stylu nowoczesnym można dobrać pojemniki na przyprawy, czy stojaki na noże posiadające atrakcyjne formy. Będą one spełniały funkcje praktyczne i ozdobne zarazem.

 

 

Tekst powstał przy współpracy z flowersatelier.com, oferującym elementy wykończenia wnętrz.

 

 

 

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *