Neapol i debata pt. Gustaw Herling, polski pisarz pod Wezuwiuszem

26 września b.r. w Neapolu odbyła się debata pt. ,,Gustaw Herling, polski pisarz pod Wezuwiuszem” (Gustaw Herling-Grudzinski (1919-2000) – polski prozaik, krytyk literacki, eseista, publicysta, tłumacz, urodzony w Polsce w Kielcach a od 1955 roku na stałe mieszkący we Włoszech w Neapolu, gdzie zmarł w wieku 81 lat).

 

Debata odbyła się w sali ,,Mura Greche” Uniwersytetu Studiów Orientalnych w Neapolu i została zorganizowana przez Stowarzyszenie ,,Gustaw Herling – un mondo da parte” w Neapolu. Głos zabrali:

profesor Krystyna Jaworska, pisarz Zdzisław Kudelski, profesor Dorota Kudelska, aktor Giovanni Ludeno, Goffredo Fofi (dziennikarz i krytyk literacki, teatralny i filmowy), Andrea Fernando De Carlo (profesor języka i literatury polskiej na Uniwersytecie w Neapolu), Marta Herling (sekretarz generalny Instytutu włoskiego Studiów Historycznych w Neapolu), Elisabetta Lisari (redaktor – Mondadori), profesor Gabriella Gribaudi, Silvio Perrella (pisarz i krytyk literacki), Stefano De Matteis (antropolog i eseista).

Omówiono następujące tematy: kultura, Europa, Herling, intelektualiści, literatura, Neapol, Polska, religia, uchodźcy, historia, totalitaryzm.

Wspomniano także o Herlingu, który często powtarzał, że chciałby umrzeć w Neapolu, w którym pozostawił nie tylko swoje życie i serce, ale także pamięć w tych, którzy jeszcze dziś  wspominają go z nostalgią.

Niektóre cytaty Herlinga wspominane podczas debaty:

„Zarzucili mi, że ja jestem bardziej przyzwyczajony do życia w Neapolu niż w nim zakochany, ale trzeba wiedzieć ile jest przyzwyczajenia w miłości, a ile miłości w przyzwyczajeniu ..”

,,Porowaty wizerunek Neapolu to pomyłka, jest to miasto potwornie zagęszczone, spazmatycznie chaotyczne ”(tu nasz prozaik nie zgadzał się z poglądem na miasto Neapol opisanym przez pisarza, krytyka i filozofa niemieckiego Waltera Benjamina, który nazwał Neapol porowatym.

 

 

Korespondencja Aneta Malinowska, autorka strony Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura.

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

34 + = 37