Jarmarki świąteczne w Wenecji Euganejskiej

Zapach grzańca, smak lokalnych ciast świątecznych, dźwięki kolęd i świątecznych piosenek, kolorowe światełka uwieszone na choikach czy tradycyjne włoskie szopki, lodowiska, koncerty – takimi barwami mienią się jarmarki świąteczne w Wenecji Euganejskiej.

Foto: Pixabay

Jest ich kilkadziesiąt, niektóre trwają 3-4 tygodnie, inne tylko kilka dni, są też i jednodniowe. Różnią się wielkością i lokalizacją, a jest w czym wybierać : od nadmorskiego Jesolo (tutaj również słynna we Włoszech wystawa szopek wyrzeźbionych z… piasku od 2 grudnia do 7 stycznia) czy w Mestre koło Wenecji, poprzez jarmarki Niziny Padańskiej w Weronie, Thiene, Rovigo, Bassano del Grappa, Treviso, aż po piękne festyny w alpejskiej scenerii w Asiago, Sappada czy Cortinie d’Ampezzo lub nad jeziorem Garda. A może komuś odpowiada klimat jarmarku zorganizowanego wokół weneckiej willi? Ze względu na bliskość położenia, nie brak też osób, które decydują się na odwiedzenie (często są organizowane jednodniowe wypady autokarowe) jarmarków bożonarodzeniowych w Tydencie (Trento), Bolzano czy austriackim Insbruku.

Większość z nich działa w zasadzie od początku grudnia lub ewentualnie od 8 grudnia aż do świąt Bożego Narodzenia, niektóre nawet do 6 stycznia. Nie brak również mniejszych jarmarków jednodniowych w mniejszych miasteczkach czy miejscowościach, najczęściej w dniu 25 listopada (św. Katarzyna) czy 8 grudnia (włoska Immacolata). Jarmarki są tutaj chętnie odwiedzane szczególnie w świąteczne czy niedzielne popołudnia.

 

 

Najwcześniej rozpoczyna się świąteczny jarmark w Weronie i Asiago. W tym roku oba działają już od połowy listopada. Pamiętajmy, że to Werona jest „stolicą” bożonarodzeniowego ciasta pandoro. Stragany znajdują się na Piazza dei Signori, Cortile Mercato Vecchio, Via della Costa, Piazza Indipendenza, Lungadige San Giorgio, Castel San Pietro i San Zeno. Świąteczną atmosferę podkreśla piękna biała gwiazda przy słynnym amfiteatrze rzymskim, która już wielu lat jest stałą częścią świątecznego wystroju miasta. W Weronie 13 grudnia obchodzi się św. Łucję – miejscowe dzieci otrzymują od niej podarki , głównie słodycze. Tegoroczną ciekawostką jarmarku jest specjalny paszport bożonarodzeniowy, w którym można zbierać pieczątki, organizatorzy obiecali liczne nagrody dla zwycięzców. Wydrukowano 10.000 sztuk. Tegoroczna edycja jarmarku przygotowana została wraz z miastem Norymberga.

 

Vicenza

Szczegóły na stronie miasta https://www.nataleinpiazza.it/2017/

W Asiago to właściwie tylko kilkanaście stoisk w drewnianych budkach, lecz są one niezwykle urocze i oferują tylko produkty lokalnych rzemieślników i artystów. Małe dzieci chętnie skorzystają z karuzeli, a dorośli mogą wypić wino brule lub ciepłą czekoladę albo poczęstować się kawałkiem strudla czy ciepłej polenty z sosem grzybowym i plastrem lokalnego salame czy słynnego sera Asiago. Ponieważ miasto jest położone na wysokości prawie 1000 m.n.p.m., i zwykle w okresie świątecznym nie brak śniegu, dlatego ma on swój specyficzny urok i mieszkańcy Vicenzy i Padwy szczególnie chętnie odwiedzają go w przedświąteczne weekendy.

Również w górzystym miasteczku Sappada (Belluno) jarmark będzie otwarty od 7 do 11 grudnia i ponownie od 23 grudnia do 7 stycznia, organizatorzy zapewniają, że w drewnianych budkach nie zabraknie oryginalnych produktów wyłącznie od lokalnych rzemieślników.

Niebywały urok mają również niezbyt duże świąteczne jarmarki nad jeziorem Garda w Bardolino (od 26 listopada aż do 8 stycznia), gdzie jako atrakcję organizatorzy zapowiadają oryginalne igloo, w którym można wypić coś ciepłego, i wystawę szopek w centrum miasteczka. Również w Garda od końca listopada aż do 6 stycznia, w każdą sobotę i niedzielę, wzdłuż brzegu jeziora deptak zapełnia się stoiskami z lokalnymi produktami. W Sylwestra zapowiadany jest koncert i świętowanie na placu miejskim, natomiast 1 stycznia odbędzie się noworoczny koncert. Przez cały okres świąteczny będzie można zobaczyć Presepe nel Borgo. W Lazise natomiast jarmark obywa się w grudniowe weekendy, a od 25 grudnia aż do 6 stycznia codzienne będzie otwartych ok. 40 stoisk.

W Cologna Veneta 8 i 9 oraz 19 grudnia odbywa się Festa del Mandorlato – to rodzaj świątecznego smakołyku, bardzo słodkiego, wyrabianego z miodu, ubitych białek i migdałów. Oprócz stoisk, nie zabraknie pokazu sbandieratori, koncertu lokalnych muzyków zwanych zampognari dawnej muzyki folkowej.

Swoista atmosfera zapowiada się na jarmarku w Badoere di Morgano (Treviso), na którym w tym roku ma być obecnych ponad 100 sprzedawców. W scenerii weneckiej willi, część stoisk umiejscowionych jest pod arkadami szesnastowiecznego zespołu pałacowo-gospodarczego na półkolistym placu, będzie można spotkać się dwukrotnie w niedzielę 19 listopada i 17 grudnia.

Wszelkie informacje dotyczące miejsc, godzin otwarcia i atrakcji oraz praktyczne rady dotyczące dojazdu można znaleźć na stronie

https://www.mercatini-natale.com/mercatini-di-natale-in-veneto/

A piękną mapkę większych jarmarków bożonarodzeniowych w Wenecji Euganejskiej na https://www.ilturista.info/ch/mercatini_di_natale/veneto/ z dokładnym kalendarzem i informacjami związanymi z dojazdem do poszczególnych miejscowości.

 

Korespondencja z Wenecji Euguanejskiej: Agnieszka Kluzek

 

 

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *