Jak wybrać zimowe buty na rower?

Tegoroczna jesień i zima jest dość łaskawa dla wszystkich wielbicieli rowerów – jak dotąd bez większych przeszkód mogliśmy na co dzień korzystać z jednośladów. Jednak każdy zapalony rowerzysta powinien wiedzieć jak dobrze przygotować się na trudne, zimowe warunki atmosferyczne, jak niskie temperatury, wiatr i śnieg.

 

Dla prawdziwego miłośnika jazdy na rowerze nie istnieje coś takiego jak zła aura. Zawsze jest dobra pogoda na rower, tym bardziej, że coraz częściej jednoślady traktowane są nie tylko jako sprzęt do rekreacji, ale przede wszystkim środek transportu. I nic w tym dziwnego – to oczywiście ogromna korzyść dla zdrowia, ale również dla naszych finansów. Jednak, by korzystać z dobrodziejstw posiadania roweru także w sezonie zimowym, należy się odpowiednio przygotować. Większość rowerzystów doskonale zdaje sobie sprawę, że koniecznie trzeba zaopatrzyć się w odpowiednią kurtkę, rękawiczki, a także komin czy też kominiarkę – inaczej nici z przyjemnej zimowej przejażdżki. Jednak wciąż duża część amatorów jazdy rowerem zimą nie zdaje sobie sprawy jak ważne i przydatne są zimowe buty na rower. Zatem jak wybrać odpowiednie buty rowerowe na zimę?

 

Zimowe buty na rower – czy naprawdę są niezbędne?

Odpowiednie obuwie na rowerowe wyprawy zimą jest naprawdę bardzo istotnym elementem. Dobre buty na rower pełnią bardzo ważną rolę – to właśnie obuwie głównie odpowiada za bezpieczeństwo rowerzysty zimą. Nie wszyscy zdają sobie z tego sprawę, ale źle dobrane buty rowerowe mogą znacznie ograniczać nasze możliwości manewrowania rowerem, co może doprowadzić do kontuzji, a nawet do wypadków. Dlatego dobre buty rowerowe na zimę to sprzęt niezbędny, szczególnie dla tych, którzy na co dzień poruszają się jednośladem lub planują wyprawy na bardzo wymagających trasach i w szczególnie trudnych warunkach.

 

Buty na rower – jakie powinny być?

Dobrej jakości buty na rower powinny spełniać kilka warunków: przede wszystkim muszą chronić przed zimnem, deszczem i śniegiem, a także zwiększać komfort jazdy w trudnych warunkach. Profesjonalne buty rowerowe na zimę cechuje też wyjątkowo solidna i wytrzymała podeszwa, która doskonale izoluje stopę. W przypadku większości butów możemy dobrać odpowiedni stopień twardości podeszwy – ma to bardzo duże znaczenie, szczególnie, gdy przewidujemy na naszej trasie piesze podejścia.

Jak wybrać dobre buty rowerowe?

 

Idealne buty rowerowe należy przede wszystkim dobrać pod względem rozmiaru – bardzo ważne, by były nieco luźniejsze niż nasze zwykłe, codzienne obuwie. Zbyt ciasne sportowe obuwie utrudnia krążenie krwi, co skutkuje znacznie większym narażeniem na chłód – wbrew pozorom w ciasnych butach dużo szybciej zmarzniemy niż w tych luźniejszych.

 

Istotna jest także wyściółka buta – ważne, by była zrobiona z wytrzymałego, ciepłego, ale przewiewnego materiału. Jednak należy pamiętać, że buty zimowe powinny być przede wszystkim nieprzemakalne. Dlatego warto zwrócić uwagę na membrany, jakimi są pokryte i na stopień ich odporności na wodę. Warto, by nasze obuwie miało elementy odblaskowe – zazwyczaj obuwie sportowe jest w takowe wyposażone, jednak nie jest to absolutnie niezbędne, jeśli jesteśmy dobrze oznakowani jeżdżąc po zmroku.

 

A może ochraniacze na buty?

Jeśli zimą naszym jedynym problemem są zmarznięte stopy, warto zaopatrzyć się w ciepłe ochraniacze na buty. Kolarskie ochraniacze wykonane są z przeróżnych materiałów, więc mają odmienne właściwości – w sprzedaży dostępne są wiatroszczelne, przeciwdeszczowe i oczywiście ocieplane. Ochraniacze należy koniecznie dobrze dobrać pod względem rozmiaru – najlepiej kupić nieco większe, ale też trzeba uważać, by nie zsuwały się z buta. Ochraniacze są oczywiście tańsze niż buty rowerowe, jednak źle dobrane nie zawsze spełniają swoją funkcję. Warto więc rozważyć zakup profesjonalnych butów, szczególnie, gdy z roweru korzystamy codziennie.

 

 

Podsumowując – warto zaopatrzyć w specjalistyczne obuwie rowerowe na zimę, szczególnie, jeśli śnieg i mróz nam nie straszne i poruszamy rowerem na co dzień, bez względu na warunki atmosferyczne. Należy jednak zadbać, by buty były dostosowane do wymagań trasy, jaką pokonujemy i bardzo dobrej jakości. Profesjonalne buty na rower pozwolą bez przeszkód pokonywać rowerowe szlaki, nawet w najtrudniejszych zimowych warunkach.

 

Artykuł powstał we współpracy z DobreRowery.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *