Coś z niczego, czyli upcycling

Czym jest upcycling? Jakie korzyści z tego płyną? Jak można wykorzystać stare przedmioty? Poniżej znajdziecie odpowiedzi i dowiecie się dlaczego warto korzystać z tzw. upcyclingu.

 

Upcycling oznacza przerabianie przedmiotów, które są zniszczone lub niepotrzebne, tak, by mogły nadal pełnić swoją funkcję lub aby można było korzystać z nich w innym celu. Proces ten pozwala zmniejszyć ilość odpadów, jak i ilość materiałów wykorzystywanych z produkcji pierwotnej. Daje to możliwość ochrony naszego środowiska. Warto zatem zastanowić się czy zamiast kupować wciąż nowe przedmioty nie możemy wykonać ich samodzielnie?

Staje się to bardzo popularne i ludzie coraz częściej decydują się na przerabianie starych mebli czy sprzętów. Jednym z najbardziej popularnych przykładów upcyclingu jest wtórne wykorzystywanie palet. Robi się z nich łóżka, stoliki, siedziska, półki oraz innego rodzaju dodatki do wnętrza. W każdym domu znajdzie się coś, co będzie mogło zostać poddane obróbce i posłużyć na przykład jako oryginalna ozdoba.

Od czego zacząć?

Przede wszystkim zanim wyrzucić jakąś rzecz zastanów się, czy nie możesz wykorzystać jej do zrobienia czegoś nowego. Spróbuj wyobrazić sobie, które elementy mogą się przydać. Możesz także poszukać inspiracji w Internecie. Obecnie powstaje bardzo wiele stron poświęconych tego rodzaju pomysłom. Jeśli okaże się, że takich przedmiotów w twoim domu jest całkiem sporo – to dobrze – musisz tylko zacząć działać. Liczy się kreatywność, chęć oraz odrobina czasu.

Przykłady upcyclingu

Wykorzystanie starych słoików do innych celów to także rozwiązanie należące do metod upcyclingu. Szklane słoiki możemy wykorzystać na wiele różnych sposobów. Jednym z pomysłów jest wykorzystanie ich jako podwieszanych doniczek. Wypełnij słoiki ziemią i umieść w nich odpowiednie rośliny. Zamiast ziemi możesz umieścić w nich mech i dodatkowo włożyć do niego świeczkę. W ten sposób uzyskamy ciekawe lampiony, które dobrze sprawdzą się na altanie lub tarasie.

Innym pomysłem jest wykorzystanie starych, drewnianych skrzynek po owocach. Mogą one posłużyć jako kwietnik w ogrodzie, ale także możesz wykorzystać je w swoim domu. Tego rodzaju skrzynki mogą posłużyć jako półki na książki czy różnego rodzaju ozdoby. Możesz także wykorzystać jako pojemnik na zabawki dziecka.

Zużyte ciuchy możesz wykorzystać ponownie, tworząc z nich torby lub nowe ubrania. Ze starych ubrań możesz także wykonać oryginalne poszewki na poduszki. Ciekawym sposobem na wykorzystanie zużytych koszulek jest zrobienie z nich pojemników na różnego rodzaju przedmioty. Wystarczy pociąć koszulkę na jednakowej długości paski, a następnie zwinąć je w odpowiedni sposób i połączyć w odpowiedni dobrany kształt.

Zużyte żarówki także mogą posłużyć jako ciekawa i oryginalna ozdoba w twoim wnętrzu. Należy jednak pamiętać, że zanim umieścimy coś w żarówce musimy odpowiednio ją wyczyścić i pozbyć się poszczególnych elementów z jej wnętrza. Właściwie wyczyszczone żarówki mogą posłużyć nam jako wazoniki, jako pojemniki na przyprawy czy jako dekoracje do naszego mieszkania czy ogrodu.

 

 

 

Więcej informacji
Artykuł został przygotowany we współpracy z firmą https://czakos.pl/ – hurtownią i importerem artykułów dekoracyjnych.Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *