Florencja: spotkanie z Haliną Lorenc Antonangeli

7 lutego b.r. we Florencji odbyło się spotkanie z Haliną Lorenc Antoangeli. Została uroczyście przedstawiona przez pana Stefano Barlacchi z Fundacji Romualdo del Bianco.

Pani Halina opowiedziała o pracy w Narodowej Bibliotece we Florencji, która trwała przez 30 lat. By móc pracować najpierw w archiwum, a później w bibliotece musiała przejść egzaminy państwowe.

Pani Halina z wielkim wzruszeniem opowiadała o swojej pracy w największej włoskiej bibliotece, która aktualnie dysponuje zbiorem 6.000.000 książek, 120.000 gazet,  4.000 inkunabuł , 25.000 manuskryptów , 29.000 książek  z XVI wieku i ponad  1.000.000 autografów.

Szafy biblioteczne ciągną się na długości 120 km, a co roku oczywiście przybywają i zwiększają objętość  o 1 k m i 800 metrów.

Pani Halina opowiedziała również o organizacji konferencji oraz wystawy poświęconej Wisławie Szyborskiej.

Goście mogli obejrzeć pamiątkowe wydanie książeczki poświęconej Szymborskiej oraz album ze zdjęciami z konferencji oraz wystawy.

We florenkiej bibliotece była zorganizowana również wystawa oraz konferencja poświęcona Mickiewiczowi.

Podczas spotkania głos zabrała dottoressa Antonia Ida Fontana, była dyrektorka Narodowej Biblioteki we Florencji, która pięknie opowiedziała o znajomości z panią Lorenc.

Następnie zabrała głos również Dott.ssa Maria Mannelli, wicedyrektor Biblioteki Narodowej we Florencji, odpowiedzialna za salę konsulatacyjną.

Wśród gości, którzy przybyli na spotkanie, byli członkowie włosko polskiego Stowarzyszenia kulturalnego w Toskanii, przyjaciele pani Haliny oraz znajomi Włosi, Węgrzy oraz Czesi.

Po części oficjalnej pani Halina podpisywała swoje książki.

Następnie polska grupa zrobiła sobie pamiątkowe zdjęcie.

Na gości czekał smakowity poczęstunek.

Korespondencja z Toskanii Aleksandra Seghi, autorka bloga Moja Toskania.

ALL RIGHT RESERVED
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *