Dlaczego dbać o klimatyzację w aucie

W sezonie wiosennym słyszymy sporo reklam zachęcających do odgrzybiania, ozonowania napełniania, ogółem – do serwisowania klimatyzacji samochodowej. Dlaczego warto zadbać o klimatyzację w aucie?

 

Komfort jazdy

Klimatyzację w aucie bardzo sobie cenimy w ciepłe, czasem upalne letnie dni. Sprawna klimatyzacja sprawia, że w drodze do pracy, w korkach czy w długiej trasie na wymarzony urlop nie męczymy się. Kontrola temperatury wewnątrz samochodu sprawia, że nawet w bardzo upalne dni jesteśmy rześcy, pobudzeni. Walory te są oczywiste, w końcu właśnie dlatego klimatyzacja samochodowa jest obecnie tak powszechna. Niemniej warto pamiętać, że to jak wydajnie system będzie schładzał powietrze w aucie zależy przede wszystkim od ilości czynnika chłodniczego w układzie. Jeśli w układzie chłodniczym jest go zbyt mało, instalacja traci na wydajności, przez co sprężarka musi pracować dłużej. W dalszej kolejności prowadzi to nie tylko do obniżenia komfortu jazdy, ale także do podwyższenia zużycia paliwa.

 

Zdrowie najważniejsze

Kwestie związane z wydajnością i wygodą użytkowania auto klimatyzacji są dla większości z nas raczej oczywiste. Gorzej natomiast przedstawia się sprawa świadomości, jak wiele niekorzystnych, czy wręcz szkodliwych dla naszego zdrowia drobnoustrojów może się rozwijać w systemie klimatyzacji. Wziąwszy pod uwagę fakt, że za kółkiem spędzamy nawet kilka godzin dziennie, musimy zdać sobie sprawę, że sterylność wszystkich elementów auto klimatyzacji ma ogromny wpływ na nasze samopoczucie.

Ponieważ na niektórych elementach układu chłodniczego powstaje wilgoć, miejsca takie są bardzo narażone na rozwój bakterii oraz rozmaitych grzybów. Co jeszcze może znaleźć się w naszej klimatyzacji? Otóż możemy tutaj wymienić wszystko, co przez cały rok dostaje się wraz z powietrzem do wnętrza naszego auta: roztocza, łupież, sierść zwierząt, pyłki rozmaitych roślin… jeśli nie zadbamy o serwis klimatyzacji, wszystkim tym będziemy oddychać. Nie trudno się domyśleć, że bezpośrednio prowadzić to może do zakażeń grzybami lub pleśnią, do alergii (oddechowych lub skórnych) a nawet astmy. Szczególnie niebezpieczne mogą się okazać pałeczki Legionelli. Zakażenie tymi bakteriami może prowadzić do bardzo niebezpiecznych, poważnych chorób cechujących się wysoką śmiertelnością.

Oczywiście możemy w pewnej mierze sami zadbać o odgrzybienie instalacji klimatyzacji w naszym aucie. Niemniej musimy mieć świadomość, że naprawdę gruntownego wyczyszczenia każdego elementu systemu klimatyzacji może dokonać tylko warsztat dysponujący odpowiednimi, specjalistycznymi narzędziami. Czasem konieczne może nawet okazać się zdemontowanie lub wymiana niektórych elementów instalacji. Może to być konieczne na przykład w przypadku wykrycia nieszczelności albo w sytuacji, gdy skrajnie zagrzybiony jest parownik. To tylko przykładowe sytuacje w których samo rutynowe, powierzchowne odgrzybienie nie przyniesie zamierzonej poprawy w funkcjonowaniu instalacji.

Jesteś szczęśliwym posiadaczem auta z klimatyzacją? Zadbaj o swoje zdrowie i komfort, zleć serwis klimatyzacji w pobliskim profesjonalnym warsztacie.

Artykuł powstał przy współpracy z serwisem Autogratis.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

9 + 1 =