Zdrowe lody – sposób na dietę bez wyrzeczeń?

Zimą zajadaliśmy się gorącą czekoladą z dodatkiem puszystej bitej śmietany. A teraz, gdy temperatury stopniowo stają się wyższe, odchodzimy od ciepłych przysmaków i nabieramy ochoty na nieco zimniejsze smakołyki.

 

Największą popularnością cieszą się lody. Ach, kto nie lubi lodów? Są dostępne niemal w każdym sklepie i mają wiele różnych kształtów oraz smaków. Obok tradycyjnych truskawkowych i czekoladowych, znajdziemy rożki z naszymi ulubionymi batonikami. Możemy kupić pudełko i zajadać się w domu, albo wybrać się do lodziarni, by cieszyć się chłodnym przysmakiem, spacerując z przyjaciółmi.

 

Często zapominamy o zadaniu sobie pewnego ważnego pytania – na ile to jest zdrowe?

 

Wysoka kaloryczność batonika czy czekolady to sprawa raczej oczywista. Jednak gdy w grę wchodzą lody, w wielu przypadkach nasza podejrzliwość zanika. W rzeczywistości mało kto zdaje sobie sprawę, jak wielkie ilości cukru można znaleźć w jednej gałce. A co tu dopiero mówić o rożkach, które są przeznaczone do przechowywania w zamrażarce przez wiele godzin, i przez to jeszcze bardziej niezdrowe.

Oczywiście to nie tak, że jedząc dwie porcje lodów tygodniowo, staniemy się okrągli jak baryłki. Ale, jeżeli planujemy przejść na dietę, definitywne pożegnanie z lodami niestety staje się koniecznością.

 

 

Chyba że znajdziemy mniej kaloryczne zamienniki.

Zdrowe lody jak najbardziej istnieją i, wbrew pozorom, bardzo łatwo można uzyskać do nich dostęp. Osoba, która pragnie zrzucić kilka kilogramów, niekoniecznie musi wyrzekać się wszystkich ulubionych smakołyków – czasem wystarczy większa świadomość tego, co się je. A także poszerzenie wiedzy na temat tego, co możemy znaleźć w poszczególnych restauracjach i sklepach.

 

A zatem – czym są zdrowe lody i gdzie można je dostać?

 

Mamy szczęście, gdyż najnowsze trendy sprzyjają zdrowemu odżywianiu się. Przechadzając się ulicami dużych miast, coraz częściej można trafić na szyld z napisem „lody naturalne”. Jak sama nazwa wskazuje, są to miejscówki oferujące lody wyłącznie z naturalnych składników. Mniej chemii, czyli mniej kalorii! Ale czy mniej cukru?

Jeżeli jesteśmy na ścisłej diecie, powinniśmy rozejrzeć się za lodami, które są nie tylko naturalne, ale też mniej słodkie. Można je znaleźć między innymi w restauracjach i cukierniach specjalizujących się w przysmakach azjatyckich. Japończycy, czyli jeden z najzdrowszych narodów świata, uwielbiają zajadać się lodami z zielonej herbaty. U nas ten smak może i nie jest dostępny w każdym sklepie, ale przy odrobinie dobrej woli, da się go znaleźć.

Fantastycznym rozwiązaniem jest również przygotowanie lodów w domu. Mamy wtedy wszystko pod kontrolą – sami wybieramy składniki i odmierzamy odpowiednią ilość cukru. Oczywiście jest też haczyk, bo trzeba znaleźć odpowiednią recepturę i się jej nauczyć. Jednak „dla chcącego nic trudnego”, a zdrowe lody po domowemu wcale nie wymagają wybitnych umiejętności kulinarnych.

Wszystko zależy od nas i od tego, czy oprócz własnego szczęścia, chcemy wziąć pod uwagę także dobro naszego organizmu. Czasem wystarczy tylko odrobina wysiłku, by odżywiać się o wiele zdrowiej niż dotychczas!

 

Artykuł został przygotowany przy współpracy z zakreconysloik.com.plDodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

35 − = 28