Transport lotniczy

Transport lotniczy jest jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się gałęzi transportu. Pozwala na sprawny transport towarów lub pasażerów na znaczne odległości, pokonując rozległe obszary mórz, oceanów oraz lądów. Na inwestycje w lotnictwo mogą jak na razie pozwolić sobie najbogatsze, a jednocześnie wysoko rozwinięte kraje, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby uległo to zmianie w przyszłości.

Cechy transportu lotniczego.

Przede wszystkim jest to bardzo krótki czas przewozu w porównaniu do innych gałęzi transportu. Jednocześnie jak powszechnie wiadomo zapewnia wysoki poziom bezpieczeństwa. Czasami można usłyszeć o katastrofie lotniczej, jednak pomimo to, takie wypadki zdarzają się o wiele rzadziej niż w transporcie drogowym. Aby im zapobiec, niezbędne jest regularne rozbudowywanie systemów nawigacyjnych, lotnisk oraz urządzeń kontroli lotów. Na uwagę zasługuje również częstotliwość przewozu. Gdyby tego było mało, transport lotniczy wyróżnia się łatwością odprawy osób oraz ładunków, a także przejrzystymi drogami powietrznymi. Mogło by się wydawać, że jest to idealny sposób przemieszczania się pomiędzy dwoma miejscami. Niestety, jest to obecnie najdroższy środek transportu. Jest to jeden z powodów, dlaczego samoloty nie wyparły jeszcze samochodów czy kolei.

Infrastruktura portów lotniczych.

Służy ona wykonywania przewozów ładunków. Dzieli się na infrastrukturę liniową oraz punktową. W Polsce składa się na nią 38 portów: 1 port centralny w Warszawie, 7 portów regionalnych (np. Kraków, Gdańsk, Katowice), 12 portów regionalnych drugorzędowych oraz 18 portów lokalnych. Natomiast przestrzennymi elementami infrastruktury liniowej są drogi i szlaki o szerokości 10 mil morskich na drogach krajowych i 20 mil morskich na drogach międzynarodowych. Występują na wysokości 900 – 12000 metrów.

Ograniczenia w transporcie lotniczym.

Samoloty poruszają się jedynie pomiędzy lotniskami i w ich obrębie. Te punkty transportowe muszą być odpowiednio do nich dostosowane. Aby dowieźć ładunki do miejsca docelowego, potrzebny jest dodatkowy środek transportu, na przykład samochód, na który załadujemy towar i przetransportujemy dalej. Ze względu na wysokie koszty transportu, towary przemieszcza się na bardzo dalekie odległości. W dodatku są to w większości przesyłki wartościowe, jak złoto, drogie leki lub towary niebezpieczne.

To jeszcze nie wszystko.

Transport lotniczy posiada jeszcze trochę minusów. Największą przeszkodą jest na pewno konstrukcja samolotu. Niewielka dostępna przestrzeń mocno ogranicza ilość transportowanych towarów. W dodatku zbyt wysokie jednostki po prostu nie są w stanie zmieścić się do samolotu. Do ułożenia produktów używa się lekkich palet, które później owija się folią lub specjalnymi siatkami. Specjalne samoloty transportowe wyposażone są w rampy oraz rolki, które uruchamia się mechanicznie do przesuwania jednostek ładunkowych. Ładowność takich maszyn może wynosić nawet 120 ton. Jest to już pewne ulepszenie, chociaż dalej nie jest w pełni satysfakcjonujące.

 

 

 

Artykuł powstał przy współpracy z DanpolDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *