Zatrucia pokarmowe w restauracjach oraz innych miejscach serwujących posiłki

Wybierając się do restauracji czy innego lokalu gastronomicznego, liczysz na pyszny posiłek i przyjazną obsługę. Tymczasem może Ci spotkać zawód i wcale nie chodzi o zły dobór przepisów przez szefa kuchni. Niestety, ale w każdym rodzaju knajpy możesz po prostu się zatruć jedzeniem. Czy wiesz, że w tej sytuacji możesz starać się o odszkodowanie? Dowiedz się, kiedy i jak da się je uzyskać.

UK to państwo, w którym z racji bogatych tradycji i mozaiki kulturowej możesz zjeść smacznie i różnorodnie w każdym mieście. Restauracje, bary, bistra, puby, hotele, food-trucki i inne formy lokali gastronomicznych cieszą się dużym zainteresowaniem, zwłaszcza że czasem zasmakuje coś za symbolicznego funta, innym razem zostawisz kelnerowi niewąską fortunę. Niestety, ale nawet w luksusowych obiektach zdarzają się przypadki zatrucia pokarmowego.

Objawy wywołane nieświeżym lub nieodpowiednio przyrządzonym jedzeniem nie należą do przyjemnych. Wymioty, biegunka, silne bóle brzucha to tylko część wątpliwych atrakcji, które stanowią „deser” po nieudanym posiłku. W wielu sytuacjach nie pozostaje nic innego jak szukać pomocy w szpitalu. Na szczęście w ramach systemu NHS przyjmuje się pacjentów z objawami zatrucia i bezzwłocznie udziela niezbędnej pomocy.

 

Masz prawo odzyskać pieniądze

Wszyscy się zgodzimy, że zatrucie pokarmowe w efekcie wizyty w restauracji lub innym lokalu jest nie do przyjęcia. Właściciele gastronomii są odpowiedzialni za jedzenie, które serwują, często za duże pieniądze. Klient przychodzi zaspokoić głód i nasycić zmysły, a nie płacić za coś, co nadaje się jedynie do… Nie trzeba opisu, wszyscy wiemy, jak nieprzyjemne, niekomfortowe, bolesne i niebezpieczne są zatrucia pokarmowe.

Przyczyną zatrucia może być katastrofalny błąd kucharza, nieświeże jedzenie użyte do przygotowania posiłku lub wirus, który krąży w danej kuchni i przenosi się do dania serwowanego gościom. W każdym z przypadków lokal gastronomiczny nie jest zwolniony z odpowiedzialności za to, co podaje swoim klientom. Dlatego masz prawo walczyć o odszkodowanie za to, co Cię spotkało!

Niektórzy restauratorzy ratują się w ten sposób, że zapraszają niezadowolonych gości na bezpłatny posiłek lub przyznają vouchery. Może i część osób, które nie odczuły aż tak silnie objawów zatrucia, będzie zadowolona, ale wielu klientom to nie wystarczy. I nie ma się czemu dziwić.

W UK istnieją wytyczne dotyczące rekompensat za objawy zatrucia pokarmowego. Od 500 do 2 000 funtów przyznaje się zazwyczaj za lżejsze objawy, np. biegunkę. Jednak zatrucie może być zgoła poważniejsze, wymagać operacji lub uniemożliwiać pracę. Wtedy można otrzymać kwotę rzędu 30 tysięcy funtów lub nawet większą, jeżeli sytuacja zdrowotna w efekcie spożycia „trefnego” posiłku jest naprawdę bardzo skomplikowana i poważna.

Jak ubiegać o odszkodowanie

Mając świadomość, że niektórzy Brytyjczycy uzyskali wysokie odszkodowania od lokali gastronomicznych w efekcie zatrucia pokarmowego, będąc w podobnej sytuacji, zapewne wyobrażasz sobie, że pieniądze są już prawie na koncie. W rzeczywistości jednak sprawa nie jest prosta. Jak udowodnić, że choroba została wywołana konkretnym posiłkiem, skoro np. innym klientom restauracji nic się nie stało? Większą moc mają zazwyczaj pozwy zbiorowe lub sprawy, w których pojawia się wielu wiarygodnych świadków.

Jeżeli czujesz objawy zatrucia pokarmowego w krótkim czasie po wizycie w restauracji, jak najszybciej udaj się do lekarza. Przeanalizuj co jadłeś przez ostatnie dwa dni. Konkretna lista produktów spożywczych jest bardzo istotna przy ustalaniu rzeczywistego źródła zatrucia. Lekarz rodzinny, czyli Twój GP zapozna się z Twoim stanem zdrowia, najpewniej potrzebuje także próbki kału. W trudniejszych przypadkach otrzymujesz skierowanie do specjalisty lub szpitala w celu hospitalizacji.

Jeśli na poważnie myślisz o odszkodowaniu, potrzebujesz opinii lekarza, który potwierdzi Twoje podejrzenia. Zdobądź również kontakt do pozostałych klientów knajpy, którzy prawdopodobnie odczuli podobne objawy lub byli świadkami zachowania obsługi mogącego przyczynić się do zatrucia.

Dobrze jest jak najszybciej skontaktować się z restauracją i opisać swoją sytuację. Być może obiekt zaproponuje ugodę i formę zadośćuczynienia, która będzie dla Ciebie odpowiednia. Sprawa nie skończy się w sądzie, oszczędzisz czas i uzyskasz jakąś formę odszkodowania. Problem w tym, że wiele restauracji w UK zwyczajnie zbywa temat lub nie zamierza poświęcać czasu Twoim skargom. Jeśli chcesz walczyć, pozostaje udać się do sądu. Nie rób tego samodzielnie. Możesz otrzymać skuteczną pomoc, dowiedz się gdzie!

 

Polskojęzyczna pomoc w odzyskiwaniu odszkodowania

W Wielkiej Brytanii funkcjonują takie firmy jak Optimal Solicitors. Polskojęzyczni eksperci w sprawie ubezpieczeń, odszkodowań i pomocy prawnej są w stanie pomóc Ci w uzyskaniu zadośćuczynienia od lokalu gastronomicznego, przez który pojawiło się zatrucie pokarmowe.

Czy to droga i nieopłacalna ścieżka rozwiązania problemu? W żadnym wypadku, ponieważ polscy prawnicy z Optimal Solicitors działają w myśl zasady „no win, no fee”. O co dokładnie chodzi? O korzyść dla Ciebie i motywację dla prawników! Wspomniana wcześniej kancelaria prawna w nie weźmie wynagrodzenia, jeśli przegra sprawę. Postępowanie może okazać się nieskuteczne, ale przynajmniej nie zapłacisz za obsługę prawną. Z kolei, jeżeli sprawa zakończy się pomyślnie, prawnikowi należy się prowizja, a strona przeciwna płaci za jego stawkę godzinową pracy i rekompensatę wydatków. Brzmi korzystnie? Jak najbardziej!

Mieszkasz w Wielkiej Brytanii, czyli jednym z najbardziej rozwiniętych państw na świecie. Nie pozwól traktować się źle przez restauracje czy inne lokale gastronomiczne, w których zostawiasz pieniądze, żeby zjeść coś smacznego. Zatrucia pokarmowe są podstawą do sądowej walki o odszkodowanie i zadośćuczynienie. Z fachową pomocą i przy podjęciu odpowiednich kroków szanse zwycięstwa są realne!

 

Źródło: https://optimalsolicitors.com/pl/wypadek-w-miejscu-publicznym

 
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *