​Marche: Spotkanie Polaków w Numanie​

W niedzielę 24 czerwca 2018 roku, w jednym z takich miejsc zgromadzili się członkowie Stowarzyszenia Włosko-Polskiego Nowego w Marche. O godzinie 10.00 odprawiona została msza święta w miejscowości Coppo di Sirolo z udziałem członków AIPNM.

Następnie wszyscy zaproszeni spotkali się nieopodal Valcastagno Resort & Residence, ​w Willi V​irginii – przepięknej, zabytkowej, osadzonej w parku wśród palm i wiekowych drzew.

 

O godzinie 11.00 pod czujnym okiem pani prezydent stowarzyszenia Marii Teresy Bulhak-Jelskiej odbyło się zebranie wszystkich członków. Po udanych obradach nastąpiło uroczyste przekazanie kopii pamiętnika jednego z żołnierzy generała Andersa. Otrzymał go były członek zarządu AIP Marche Robin Perkins, z rąk pani Franceski Nembrini, obecnej właścicielki willi, a której rodzice w czasach wojny gościli tu właśnie 2. Korpus Polski. Pamiętnik został przywieziony dwa lata temu do Numany przez potomka jednego z żołnierzy Andersa, który odwiedził te ziemie wyzwolone z niemieckiej opresji.

 

Kolejną częścią spotkania było zakończenie kursu języka polskiego dla dorosłych AndersLab, który miał miejsce w Ankonie od lutego 2018 roku. Nauczycielka Dominika Bartosik wręczyła dyplomy swoim uczniom i zapowiedziała kolejną edycję już wkrótce.

 

Przybyli goście zakończyli spotkanie wspólnym obiadem.

 

 

Wśród polsko-włoskich nowych i starych przyjaciół wrzały rozmowy przeplatane śmiechem. Z okazji wyzwolenia Ankony na pewno już wkrótce odbędzie się kolejne spotkanie, będziemy informować.

 

 

Korespondencja z Marche Anna Traczewska, autorka bloga PLorIT.

 

Wszelkie prawa zastrzeżone.

 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

12 − = 11