Tradycyjne potrawy Dolnego Śląska

Kuchnia Dolnego Śląska jest niezwykle różnorodna. Mieszają się w niej kulinarne tradycje kuchni kresów południowo-wschodnich, ale też kuchni żydowskiej, niemieckiej, czeskiej, bałkańskiej, ukraińskiej i oczywiście przedwojennej Polski. Nic więc dziwnego, że na Dolnym Śląsku można zjeść wyjątkowe dania. W dużej mierze współczesna kuchnia na Dolnym Śląsku nawiązuje do tradycji, ale czerpie też z bogactwa regionalnych produktów.

 

Karp milicki: produktem regionalnym

 

Stawy milickie położone są w dolinie Baryczy. To największy w Europie Środkowej kompleks stawów rybnych. W okresie średniowiecza zostały założone przez biskupów wrocławskich. Dzisiaj są królestwem karpia. Odmiana karpia milickiego (bardzo smaczna) powstała w efekcie skrzyżowania w latach 60. karpia węgierskiego i miejscowego. Tradycja przyrządzania karpia na wiele sposobów zapisała się we Wrocławiu i okolicach już wieki temu. Jednym ze specjałów podawanych dzisiaj we wrocławskich restauracjach jest karp faszerowany. W dolinie Baryczy można spróbować nie tylko karpia, ale także chleba gogłowickiego. Przepis na ten chleb pieczony na zakwasie przywieźli ze sobą repatrianci z kresów. Wyjątkowy jest tutaj także miód.

 

Tradycje winiarskie na Dolnym Śląsku

 

Na Dolnym Śląsku są doskonałe warunki do uprawy winorośli. Tradycje winiarskie są tam więc bardzo długie, chociaż przez dość spory czas były zapomniane. Klimat, który panuje na Dolnym Śląsku bardzo przypomina ten we francuskiej Burgundii. Największa polska winnica położona jest w Miękini. Została założona w 2001 roku. Jej właścicielami są Ewa i Lech Jaworek. Winnice Jaworek zajmują 23 hektary, rośnie na nich 30 odmian winorośli. Czerwone i białe wina z Winnic Jaworek zostały wpisane na Listę Produktów Tradycyjnych. Wina te były wielokrotnie nagradzane. Na Dolnym Śląsku jest także wiele znacznie mniejszych winnic. Enoturyści bardzo chętnie odwiedzają między innymi niewielką Winnicę Świdnicką w Makowicach. Najbliżej stolicy Dolnego Śląska położona jest Winnica Adoria. Od Wrocławia dzieli ją tylko 30 kilometrów. W XIII wieku najwięcej winnic znajdowało się w rejonie Wzgórz Trzebnickich. Do tych tradycji nawiązuje Winnica Wzgórz Winnickich, gdzie uprawiane są głównie winorośle odmiany Chardonnay i Pinot Noir. Wina z winnic Dolnego Śląska zbierają wiele nagród, co świadczy tylko o tym, że są to wina bardzo wysokiej jakości.

Inne produkty, których można spróbować tylko na Dolnym Śląsku

Do końca II wojny światowej w okolicach Kotliny Jeleniogórskiej mieszkali Tyrolczycy, którzy opuścili Tyrol w obawie przed prześladowaniami religijnymi. Dzisiaj pamięć o nich zachowała się jedynie w przepisach kulinarnych. Specjalnością są knedle z bekonu i pasztet tyrolski. Dolny Śląsk może pochwalić się także serami z koziego mleka, postnymi ciastkami wielkanocnymi (begle) czy śląskim niebem.

Dolny Śląsk to różnorodność kulinarnych smaków. Mieszkańcy Dolnego Śląska do dzisiaj kultywują przywiezione ze sobą tradycje kulinarne. Stąd tak ogromna mieszanka smaków, które powstają na bazie lokalnych produktów.

 

Autor artykułu izabelaplociennik.pl
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *