Wycieczka do magicznego Urbino (Marche) – kolebki włoskiego renesansu

Urbino liczy obecnie około 15 tysięcy mieszkańców i, chociaż nieco omijane  lub  zapominane  przez turystów,  jest jednym z  najlepiej zachowanych  średniowiecznych miasteczek  we Włoszech  a zarazem idealnym przykładem włoskiej sztuki renesansu.

Zwiedzając środkowe Włochy wato zwiedzić właśnie Urbino, które położone jest tylko około 40 kilometrów od San Marino, około 60 km od Rimini i około 100 km od Perugii.

Urbino jest także jednym z najstarszych miast uniwersyteckich i  w tym roku zajęło pierwszą pozycję we Włoszech  w rankingu ” idealne  miejsce do nauki  według Times Higer Education”. W rankingu kierowano się takimi kryteriami  jak osiągnięcia studentów, interakcja studentów z nauczycielami, perspektywy zatrudnienia oraz  konteksty życia uniwersyteckiego.

 

 

Otoczone murami spokojne i ciche miasteczko (zwłaszcza w okresie wakacyjnym) przyciąga turystów swoją  szczególną atmosferą. Mieszkańcy są życzliwi, ale niezbyt ciekawi turystów, prowadzą spokojny tryb życia w swoich domach i maleńkich ogródkach. Urbino nie jest jednak  łatwym miastem do przechadzek, położone na wzgórzu na wysokości 485 m.n.p.m., posiada  wiele  uliczek  ze stromymi podejściami i zejściami w dół  (uniemożliwiając poruszanie się tu rowerem lub spacery z dziecięcym wózkiem), przeszkodą bywa także typowe  średniowieczne kamieniste podłoże uzbrojone w dziwne  schodki (które niegdyś pomagały w konnej przeprawie po ulicach miasta), dlatego  w ścianach zobaczymy często  pomocne poręcza dla pieszych.

Kolorystyka miasta jest niemal jednolita, od szarobeżowych  po lekko żółto-pomarańczowe odcienie, co nadaje miastu nieco nostalgiczną i surową atmosferę, także  z powodu  braku roślinności.  Ciasno zabudowane uliczki oraz kamieniste podłoże  nie pozostawiły tu dużo możliwości na dodanie zieleni, do tego mieszkańcy nie zabiegają też  o kwietniki czy nawet doniczki w oknach lub przed domem  – szkoda, że  zieleń i kwiaty stanowią tu raczej wyjątek,  znajdziemy je jedynie na obrzeżach  miasta lub w parkach.

Środkowa część miasteczka to plac Piazza Rinascimento z Pałacem książęcym (Palazzo Ducale) – jeden z przykładów architektonicznych i artystycznych z okresu włoskiego renesansu.  Obecnie znajduje się tam Narodowa Galeria Sztuki (Galleria Nazionale delle Marche). Przy via Raffaello 57  znajduje sie Casa Santi – dom rodzinny Raffaello Santi (Rafael Santi – włoski malarz i architekt, najmłodszy z całej trójki genialnych artystów włoskiego renesansu, obok Michała Anioła i Leonarda da Vinci). Obecnie  znajduje się tu muzeum zadedykowane Rafaelowi  Santi.

Inne warte uwagi zbytki to – katedra Duomo di Urbino, teatr Teatro Sanzio , kaplice: Oratorio San Giovanni di Urbino i Oratorio di San Giovanni Battista, twierdza Forteza Albornoz , która znajduję się w najwyższym punkcie miasta na terenie parku Parco della Resistenza, skąd   można podziwiać niesamowity widok na miasto i jego otoczenie, to także idealne miejsce na relaks po zwiedzaniu.

W weekend 10-12 sierpnia Urbino zaprasza na święto  ,,Festa del Duca”, od 37 lat  coroczne wielkie wydarzenie miasta,  w programie planowane są pokazy średniowiecznych tradycji, teatralne i muzyczne spektakle, parady kostiumowe,  i wiele innych atrakcji…

Korespondencja: Aneta Malinowska,  autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

3 + 6 =