Rzym: Narodowe Czytanie „Przedwiośnia” Stefana Żeromskiego

8 września br. roku, w ramach akcji Narodowego Czytania, która ma na celu propagowanie bogactwa polskiej literatury oraz popularyzację czytelnictwa, cała Polska będzie czytać „Przedwiośnie” Stefana Żeromskiego. Nad odbywającą się już po raz siódmy akcją patronat honorowy objęła Para Prezydencka – Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda.

Tegoroczna odsłona Narodowego Czytania odbywa się w roku 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent Andrzej Duda mówiąc o „Przedwiośniu”, wyraził przekonanie, że „wspólna lektura tej pięknej i mądrej książki” pomoże Polakom jeszcze bardziej przybliżyć się do doświadczeń sprzed wieku. – „Bardzo zależy mi na tym, aby tegoroczna akcja, oprócz jej stałego, głównego celu, którym jest promocja czytelnictwa, była też formą uczczenia jubileuszu”.

Przedwiośnie” wydane zostało w 1924 r., a więc sześć lat po odzyskaniu przez Polskę niepodległości. Powieść przedstawiająca losy Cezarego Baryki jest jedną z najwybitniejszych powieści politycznych w historii polskiej literatury. Bohater „Przedwiośnia” próbuje odpowiedzieć na pytanie o dalszą drogę dla nowo powstałego, niepodległego państwa polskiego i konfrontuje utopijną wizję ojca („szklane domy”) z rzeczywistością.

  Para prezydencka zachęca także do czytania przez cały rok tekstów dot. wolności  i niepodległości zawartych w specjalnej antologii polskich utworów pomyślanej na stulecie niepodległości. – Zbiór ten zawiera 44 teksty i nazwaliśmy go „Antologią Niepodległości”.  Jest to piękny przekrojowy obraz naszej kultury i literatury narodowej od „Bogurodzicy” poprzez arcydzieła pisarzy staropolskich, poprzez romantyzm, pozytywizm, Młodą Polskę, literaturę  II Rzeczypospolitej, wreszcie – twórczość wojenną, powojenną aż po współczesność – podkreśliła Agata Kornhauser-Duda.

       Narodowe Czytanie w Rzymie jest organizowane przez Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini od 6 lat.  W tym roku czytać będziemy w siedzibie Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej w Rzymie.                          

W programie przewidziane są m.in. wspólne czytanie fragmentów „Przedwiośnia”, któremu towarzyszyć będzie motyw muzyki patriotycznej oraz składanie pamiątkowego stempla na przyniesionych przez uczestników egzemplarzach powieści.

       Do udziału w wydarzeniu zaproszeni zostali m.in. przedstawiciele Instytucji polskich w Rzymie, organizacje polonijne oraz członkowie włoskiej Polonii.

Iwona Bigos

Stowarzyszenie Społeczno-Kulturalne Le Rondini




Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *