Urlop jesienią? Polecamy Puszczę Białowieską!

Lubisz wypoczynek jesienią? Po sezonie jest taniej, mniej tłoczno i nie ma już nie miłosiernych upałów. Dla wielu to idealny czas na krótki urlop, w celu zregenerowania sił. Jako kierunek wyprawy urlopowej polecamy Puszczę Białowieską. Jakie atrakcje czekają na jesiennych turystów?

 

Puszcza Białowieska to przede wszystkim niesamowite miejsce do pieszych czy rowerowych wędrówek. Trasy w lesie są dobrze przygotowane, a jesienny klimat lasu może bardzo uprzyjemnić takie wyprawy. Po drodze można natknąć się na grzyby, które o tej porze roku występują w obfitości. Smaczny sos prawdziwkowy z pewnością zrekompensuje dodatkowy wysiłek włożony w zbieranie grzybów.

Wielką atrakcją Puszczy jest oczywiście jej bogactwo flory i fauny. Można wybrać się na mniej formalną wycieczkę z miejscowym przewodnikiem, który pokaże nam niesamowite okazy botaniczne, a także pomoże wytropić żubra, jelenia, wilka lub inne dzikie zwierzę. Takie wycieczki są niesamowita atrakcją szczególnie dla dzieci, ale nie tylko. Polecamy oczywiście odwiedzić Obręb Ochronny Rezerwat, czyli rezerwat ścisły. Tutaj warto wynająć przewodnika i przejść nieoznaczonym szlakiem dostępnym tylko z certyfikowanym przewodnikiem Białowieskiego Parku Narodowego. Jakie miejsca warto jeszcze odwiedzić? Polecamy” Park Pałacowy, Żebra Żubra, Szlak Dębów Królewskich, czy Miejsce Mocy.

 

 

Kiedy zaspokoimy już głód leśnych przygód możemy wybrać się do Rezerwatu Pokazowego Żubrów. Przez cały rok można tam podziwiać żubry, wilki dziki, jelenie i inne zwierzęta. Rezerwat ma swoją historię i znaczny wkład w to, że nadal królem Puszczy jest żubr. Rezerwat pierwotnie służył do restytucji żubra na tym terenie, po tym jak w 1919 roku zginął z rąk kłusowników ostatni żubr żyjący na wolności.

Kolejnym przystankiem na naszej urlopowej drodze w Białowieży może być Muzeum Przyrodniczo-Leśne Białowieskiego Parku Narodowego. Jeśli ktoś nie lubi zwiedzać obiektów muzealnych, to zapewniamy, że to muzeum zdecydowanie odbiega od tradycyjnego wyobrażenia o muzeum. Wystawy są nowoczesne, wzbogacone o światło, dźwięk, i prezentują niesamowite okazy flory i fauny lasu pierwotnego.

Czas jednak na najważniejszą atrakcję jesieni w Puszczy: rykowisko. Co to takiego? Jest to okres godów jeleni szlachetnych. Od połowy września przez cztery tygodnie byki jeleni wydają charakterystyczne odgłosy. Warto w tym czasie być w Puszczy i doświadczyć tego zjawiska. Zapewniamy, że jest to niesamowite zjawisko. Z tej okazji Białowieski Park Narodowy wydłuża godziny przebywania w Puszczy. W wybranych miejscach, czyli na parkingu przed Kosym Mostem, na Kosym Moście, na szlaku prowadzącym do ostoi żubrów Kosy Most i w ostoi żubrów Kosy Most (ogrodzona część z platformą obserwacyjną) można przebywać od godz. 4.00 do godz. 23.00. Nie ma jednak powodów do obaw – na to wydarzenie co roku wybiera się mnóstwo osób, więc towarzystwo istot ludzkich jest zapewnione.

 

Oczywiście nie wszyscy podejdą z entuzjazmem do naszej propozycji. Aktywny wypoczynek na łonie przyrody nie jest dla każdego. Ale nawet jeśli nie lubisz aktywnego spędzania czasu, to kilka dni w zacisznym, ustronnym miejscu, gdzieś w sercu Puszczy może na długo zapaść w pamięć.

Artykuł powstał przy współpracy Leśniczówki U Jasia i Małgosi.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *