Bolonia: dzień patrona miasta Św. Petroniusza

W Bolonii  dzień patrona miasta, św. Petroniusza obchodzi się co roku 4 października.

Z tej okazji wiele osób miało wolne od pracy, przedłużając sobie weekend i miasto bardzo ożyło. Nie zabrakło też turystów, na plac przybyła także polska wycieczka z przewodniczką Basią, którą kiedyś poznałam.

W tym roku zorganizowano bardzo dużo różnorodnych atrakcji. Oczywiście głównym tematem dnia było  świętowanie tak ważnego dla mieszkańców dnia:   o godzinie 12.45 na Piazza Ravegnana, u stóp posągu patrona odbyło się błogosławieństwo miasta. Celebracja eucharystyczna na  placu i w Bazylice Świętego Petroniusza  o godz. 17.00, a następnie procesja.

W międzyczasie  odbył się pokaz  wyszkolonej kadry  spadochroniarzy lądujących na placu Piazza Maggiore, którzy w locie wypuszczali kolorowe smugi dymu dając wspaniały spektakl. Tuż przy głównym placu, w Palazzo Re Enzo odbył się Festiwal del tortellino z degustacją z  ponad 24 przepisów, a przygotowywało je 16 najlepszych bolońskich szefów kuchni. Były także degustacje wina z okolicznych  winnic.

Od godziny 18, przy via Castiglione odbyła się „Festa di strada Da Porta a Porta” :  sklepy otwarte do późna, stragany uliczne i liczne atrakcje dla dzieci.

Wieczorem odbył się koncert na głównym  placu, a na zakończenie całego dnia  po 23.00 wystrzelono sztuczne ognie.

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *