Bolonia – miasto, gdzie pijesz i jesz za darmo, jeśli idziesz pieszo lub rowerem

W Bolonii odbyła się kolejna edycja inicjatywy ekologicznej, która nagradza zrównoważoną mobilność.

Od 1 kwietnia do 30 września każdy ruch wykonywany pieszo, rowerem, autobusem, pociągiem, dzieleniem się samochodu – został nagradzany rabatami i kuponami na zakupy.

Tak rozumiana mobilność daje szansę na ograniczenie indywidualnego ruchu samochodowego, przyczynia się  do zmniejszenia emisji zanieczyszczeń szkodliwych dla środowiska oraz zużycia paliw kopalnych. Transport publiczny to ważny czynnik miastotwórczy, mający bardzo duży wpływ na jego społeczno-gospodarczą atrakcyjność.

Wystarczyło  pobrać aplikację  -Better Points -na stronie www.bellamossa.it/page/about i zarejestrować swoją podróż za pomocą ekologicznych środków, aby móc zdobyć punkty. Następnie punkty te zostały zamienione na kupony na zakupy i zniżki w uczestniczących w inicjatywie sklepach i zakładach usługowych, np. za punkty można było zjeść darmowe lody, kolację w restauracji, albo po prostu zrobić zakupy. Z uzbieranych punktów otrzymano także rabat  (nawet do 25%) w ponad 100 firmach. Możliwe było  także współzawodnictwo w zespołach w celu wygrania nagród zbiorowych.

To już druga taka inicjatywa, która w tym roku trwała 6 miesięcy: od kwietnia do końca września. W ubiegłym roku wzięło w niej udział ponad 15 tysięcy osób z Bolonii.

Nawet BBC opowiada o bolońskiej inicjatywie:

Podobna inicjatywa (chociaż bez kuponów) odbywa się także w Polsce, gdzie miasta konkurują o tytuł Eco -miasta. W 2017 roku spośród 63 zgłoszonych miast wygrała Gdynia i to aż w trzech kategoriach (działania miasta na rzecz mobilności zrównoważonej, efektywności energetycznej budynków i gospodarki odpadami). W tym roku zwyciężył Lublin w dwóch kategoriach   -„zrównoważona mobilność,” oraz „gospodarka wodna”. Wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak zaznaczył: „Dobrze przygotowane, kompleksowe projekty z zakresu zrównoważonej mobilności miejskiej dają szansę na jakościową zmianę, tj. poprawę stanu środowiska naturalnego i podniesienie komfortu życia w polskich miastach

Co to jest zrównoważona mobilność ? „Zrównoważona mobilność miejska to harmonijne łączenie, uzupełnianie i usprawnianie przemieszczania się pieszo, rowerem, komunikacją miejską, a także pociągiem podmiejskim czy dalekobieżnym. Istotną rolę w tym łańcuchu ogrywa nowoczesny transport miejski. W jego rozwoju kluczowe jest nie tylko zapewnienie pasażerom sprawnego, niezawodnego i bezpiecznego przemieszczania się, ale także uwzględnienie wyzwań klimatycznych i środowiskowych. Dlatego ważne jest, by był to transport ekologiczny i przyjazny wszystkim użytkownikom, wykorzystujący możliwości, jakie niosą nowoczesne technologie” – wyjaśnia wiceminister rozwoju Adam Hamryszczak.

Korespondencja z Bolonii: Aneta Malinowska, autorka stron Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *