Nowy elektroniczny dowód osobisty we Włoszech wkrótce wyrobimy na poczcie

Nowy elektroniczny dowód osobisty we Włoszechcarta d’identità elettronica, już wkrótce będzie można wyrobić w urzędach pocztowych, zapowiedział włoski rząd.

Celem rozporządzenia, na które już zatwierdzono 750 tysięcy euro w budżecie na 2019 rok, jest przyspieszenie procedury wyrabiania nowych dokumentów i odciążenie urzędów miasta, gdzie aktualnie można wyrobić ten dokument. Nowo wyrobione karty tożsamości są od niedawna wysyłane do właściciela na adres zamieszkania.

Dokument zrealizowany jest z materiału plastikowego, ma wielkość karty kredytowej, wyposażony jest w zaawansowane funkcje zabezpieczające i mikrochip (RF), zawiera dane właściciela, zdjęcie drukowane laserowo i odciski palców. Na odwrocie karty znajduje się kod fiskalny, również zapisany jako kod kreskowy.

Potwierdza tożsamość obywatela oraz służy do uwierzytelnienia w e-usługach administracji publicznej (Sistema Pubblico di Identità Digitale), do podpisywania dokumentów elektronicznych, oraz pozwala potwierdzać obecność w systemach teleinformatycznych.

Przypominamy, że od 1 marca 2019 roku również w Polsce będzie wydawany elektroniczny dowód osobisty. 
Wymiana polskich aktualnie obowiązujących dowodów osobistych na dowody elektroniczne będzie dotyczyła dowodów osobistych z określonym terminem ważności. 
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 3