Twórcza zabawa z ciastoliną

Zabawy manualne cieszą się wśród dzieci ogromną popularnością. Pozwalają przy tym wyzwolić drzemiące w nich nieskończone pokłady twórczej aktywności plastycznej. Doceniana jest również przez rodziców, głównie za jej bogate walory edukacyjne. Jedną z najczęściej kupowanych tego rodzaju zabawek dla dzieci jest bez wątpienia ciastolina.

Czym jest ciastolina?

To kolorowa masa plastyczna, powstająca z połączenia kilku składników: wody, mąki, soli, a także substancji, które nadają jej odpowiednie właściwości, kolor oraz zapach. Dlatego też masa ciastolinowa posiada podobne właściwości do tradycyjnej plasteliny. Jest zatem elastyczna i giętka, przez co bez trudu można nadać jej dowolny kształt.

Właściwości ciastoliny sprawiają, że można jej używać wielokrotnie. Aby jednak zachować jej pierwotną miękkość, produkt należy przechowywać w oryginalnych opakowaniu, który chroni przed wysychaniem. Pozostawiona przez dłuższy czas na powietrzu, ciastolina może stwardnieć. W takiej sytuacji wystarczy ją lekko pokruszyć, dodać wody i ponownie wyrobić. Dzięki temu produkt odzyska znaczną część swoich właściwości.

Jak wspierać rozwój dziecka z pomocą ciastoliny?

Zabawa z wykorzystaniem ciastoliny stanowi doskonały sposób na wspomaganie prawidłowego rozwoju dziecka. Sama bowiem czynność formowania masy w dłoniach ćwiczy zdolności manualne oraz małą motorykę, które są niezbędne przy nauce pisania. Z kolei powoływanie „do życia” dowolnych kształtów, przedmiotów czy postaci doskonale rozwija dziecięcą wyobraźnię, zachęcając je do podejmowania dalszej aktywności.

Ciekawą inspiracją do tworzenia bardziej urozmaiconych konstrukcji przestrzennych są znajdujące się w wielu zestawach formy, stempelki czy wyciskarki. Czynią one znaną dotąd zabawę wyjątkowo interesującą dla dziecka, również dzięki możliwości odgrywania wielu popularnych scenek z życia codziennego, takich jak gotowanie, zakupy czy zabawa we fryzjera.

Dostępne zestawy

Producenci ciastoliny wychodzą na przeciw oczekiwaniom małych artystów, tworząc coraz to nowe serie i zestawy. Doskonałym pomysłem, posiadającym bogate walory kształcące są komplety zawierające treści edukacyjne, zalecane dla dzieci już od 2 roku życia. Dzięki takiej ciastolinie dziecko ma możliwość wycięcia i ulepienia pierwszych literek i cyferek czy poznawania kształtów. Każdy tego rodzaju zestaw jest opatrzony instrukcją dla rodzica, która podsuwa wiele przydatnych pomysłów na wspólne zabawy z dzieckiem.

Dużą popularnością cieszą się również zestawy „kuchenne” zawierające miniaturowe akcesoria, takie jak sztućce, wałki, czy talerzyki. Zestawy posiadają również inspirujące przepisy na lodowe desery, pizze, hamburgery czy barwne makarony, idealne do przygotowania spaghetti.

Czy ciastolina jest bezpieczna?

Podczas zabawy ciastoliną dziecko nie brodzi rąk czy stolika, przy którym pracuje. Zapach produktu nie jest przy tym drażniący, a wiele dzieci go lubi. Co ważne, sama zaś masa ciastolinowa jest nietoksyczna i w pełni bezpieczna podczas bezpośredniego kontaktu ze skórą dziecka. Jednak ze względu na istniejące ryzyko połknięcia małych kawałków ciastoliny, jest ona polecana dla dzieci od 3 roku życia. Nawet w przypadku ewentualnego połknięcia ciastoliny, nie należy się zbytnio obawiać, ponieważ nie spowoduje ona żadnego uszczerbku na zdrowiu dziecka.

Tekst zainspirowany sklepem Nodik.pl (https://nodik.pl/ciastolina-c-243.html),
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

− 7 = 1