Zawód Modelka: Wiedza to potęga – czytanie ze zrozumieniem, a nawet między wierszami, …castingów

Aby w pełni wykorzystać każdą z szans zajmiemy się dziś skrupulatna anatomią castingu i jak wykorzystać podawane instrukcje, by uzyskać przewagę nad konkurencją.

Casting, to spotkanie z klientem (projektantem, przedstawicielem czy pracownikiem marki mody), który aktywnie poszukuje modelki do wykonania wyznaczonego przez niego zadania (pokaz mody, sesja fotograficzna, reklama itp).

Podstawowym “wyposażeniem” na casting jesteś Ty, świeża, przygotowana i punktualna, z Twoim “book”, “compozytką”, bikini i szpilkami gotowymi w torbie.

Najczęściej podawanymi castingami są standardowe castingi bez dodatkowej nazwy. Oznacza to, że klient wyraził luźne wymagania co do wizerunku poszukiwanej modelki i możesz spodziewać się dużej konkurencji i kolejek. Postaw na punktualność – pierwsze twarze zapadają bardziej w pamięć! – i postaraj wyróżnić się z tłumu – uśmiech, nieskazitelny look czy osobowość i komunikatywność to Twoja ukryta broń.

Inna sytuacja jest z castingami “na życzenie” tj. “on request”. W tym wypadku klient dostaje wcześniej Twój materiał fotograficzny mailem i po jego obejrzeniu zaprasza Cię na casting. Nie oznacza to, że nie będzie konkurencji, wręcz przeciwnie. Zmierzysz się z innymi wybrankami, które zaciekawiły klienta.

Kolejnym rodzajem castingu to tzw “call back”, gdzie klient już Cię widział na castingu generalnym i zastanawia się nad zaangażowaniem do pracy, ale zanim podejmie decyzję chce zobaczyć Cię ponownie. I tu jak wyżej, możesz nie być jedyną, nad którą się zastanawia, i choć jesteś już o krok od sukcesu, musisz zabłysnąć tak byś rozwiała jego wątpliwości. Tu może przydać się wiedza na temat klienta i jego kolekcji, pasja i pokazanie jak bardzo Ci zależy na współpracy.

Zupełnie inna historia to castingi na życzenie Twojego
bookera tzw. “go & see”, gdzie to booker prezentuje Cię klientowi i prosi o znalezienie dla Ciebie czasu. Niekiedy jest to związane z konkretną pracą, do której booker uważa Cię za perfekcyjną kandydatkę. Pokaż się z najlepszej strony, a na pewno zaowocuje to jego zaufaniem i względem. Dobre relacje z Twoim bookerem to podstawa do dostania jak najlepszych castingów. To on decyduje jakim klientom Cię pokazać.

Ponadto, każdy podany casting posiada zawsze w opisie:

  • nazwę klienta, np Gucci :- ) wiedza o kliencie i jego działalności może Ci się przydać, a jej brak kosztować posadę
  • produkt czyli typ późniejszej pracy np. fashion show, editorial, look book, tv commercial, showroom, e-commerce itp (o typach pracy powiemy w następnym artykule): dopytaj się bookera o wymogi każdego typu pracy
  • dodatkowe instrukcje: jak się ubrać, co ze sobą wziąć, na co uważać podczas prezentacji – czytaj je i stosuj się do nich uważnie, a przegonisz zapominalskie konkurentki

Zuzanna Szantar – [email protected]
Porady i konsultacje indywidualne. Profesjonalne doradztwo w kwestii logistyki i organizacji pracy modelki.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

− 1 = 1