Waga pasażera to informacja na wagę złota dla linii lotniczych

Konkurencja wymusza na liniach lotniczych coraz większe oszczędności i dokładniejsze karkulacje. Już niedługo oprócz ważenia bagażu podręcznego możemy być sami, dyskretnie lub mniej, ważeni lub zapytani o wagę. Nie wynika to z ciekawości przewoźnika, ale dane te pozwolą na lepsze wyważenie samolotu, spalanie paliwa, czyli wpłyną na lepszą kalkulację kosztów.

Przed każdym lotem pracownicy linni lotniczych obliczają masę startową samolotu, na którą składa się waga samego samolotu, ilość zabranego paliwa, łączna waga bagażu oraz waga pasażerów. Właśnie ta ostatnia jest niewiadomą, którą teraz uśrednia się z mniejszą lub większą precyzją. Civil Aviation Safety Authority zalecała, by w samolotach o pojemności od 100 do 299 miejsc jako wagę pasażera bez bagażu przyjmować około 82 kg dla mężczyzny i 67 kg dla kobiety. Na naszym kontynencie standard przyjęty przez EASA w 2009 roku to 88 kg dla osoby dorosłej, nie uwzględniając płci. Jednak badania wykazują znaczne różnice, wprowadzono więc zalecenia aby statystycznego mężczyznę oceniać na 94 kg, a kobietę na 75 kg, wraz z bagażem podręcznym. Jednak ciągle są to tylko dane szacunkowe, które sprawiają coraz większy problem liniom lotniczym.

London School of Hygiene and Tropical Medicine w 2012 roku przeprowadziło badania z których wynika, że średnia waga dorosłego człowieka na świecie to 62 kg. Tyle średnia światowa, ale już w USA wynosi ona 80,7 kg.

Jak dyskretnie zważyć pasażera? Na pomysł wpadł brytyjski startup Fuel Matrix, który chce wprowadzić na lotniskach urządzenia do dyskretnego ważenia pasażerów. Miałoby to miejsce w trakcie odprawy przy stanowisku check-in albo kontroli bezpieczeństwa. I chyba jest to pomysł, aby dowiedzieć się prawdy o wadze, bo dobrowolnie się do niej wielu z nas nie przyzna albo jej nie zna.

Korespondencja: Ewa Trzcińska,
ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt [email protected]
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.