Perugia Big Band przedstawia Duke’a Ellingtona w najmniejszym teatrze na świecie

MONTECASTELLO DI VIBIO – Perugia Big Band  wystąpi na najmniejszej scenie świata, Teatro della Concordia w Montecastello di Vibio. Spotkanie odbędzie się w sobotę 29 czerwca. Orkiestra jazzowa Perugii zaprezentuje widowisko „The Duke: Duke Ellington, Harlem and the Cotton Club”. Koncert w całości poświęcony został legendarnym kompozycjom księcia Harlemu, ze słynnymi arcydziełami historii muzyki, począwszy od najbardziej rytmicznych i melancholijnych tematów po bardziej swoiste, liryczne i eleganckie, w tym kilka utworów zaczerpniętych  z repertuaru Sacred Concert. Amerykański songwriter, pianista, aranżer i lider zespołu, Ellington (którego 120. urodziny obchodzone są w tym roku), jest w rzeczywistości geniuszem dwudziestego wieku, znanym powszechnie z ogromnego wpływu na muzykę jazzową i nie tylko.

Koncert stanowi pierwszy etap projektu „Tu i tam dla Umbrii z Dukiem Ellingtonem” zaproponowanego przez Stowarzyszenie Kulturalne Perugia BigBand z partnerami Coro Polifonico Città di Tolentino i Coristi a Priori. Został on zorganizowany pod patronatem Gminy Montecastello di Vibio i dzięki wsparciu Fundacji Cassa di Risparmio di Perugia. O 21.30 maestro Massimo Morganti narzuci tempo i tym samym rozpocznie ekscytujące wydarzenie zarezerwowane tylko dla 99 szczęśliwców, którym uda się zdobyć bilet. Będzie to premiera nowej trasy, która zaprowadzi PBB do najbardziej malowniczych miasteczek Umbrii. Niewiarygodnym jest, że właśnie w Montecastello miłośnicy tego typu muzyki będą mogli nawet tupać nogą podczas słuchania koncertu granego przez 20 profesjonalnych muzyków z Umbrii, Marche i Toskanii bezpośrednio w autentycznej dziewiętnastowiecznej świątyni kultury, odległej zaledwie kilka minut od Todi. Po raz pierwszy, duża  orkiestra jazzowa, wystąpi w najmniejszym goldońskim teatrze na świecie. To magiczne miejsce między innymi gwarantuje idealną akustykę, dzięki drewnianemu podium i strukturze  w kształcie dzwonu oraz wspaniałemu sklepieniu ozdobionemu freskami, które doskonale harmonizuje jak pudło rezonansowe w kierunku sali.

Line-up PBB

Dyryguje: Massimo Morganti, Saksofon: Alberto Mommi (altowy i klarnet), Fabrizio Rapastella (altowy i klarnet), Sauro Truffini (tenorowy i klarnet), Andrea Sabbiniani (tenorowy i klarnet), Leonardo Minelli (tenorowy i klarnet), Trąbka: Maurizio Pasqui, Cesare Vincenti, Simone Procelli, Riccardo Catria. Puzon: Andrea Angeloni, Paolo Acquaviva, Nicolas Vietti, Daniele Maggi.  Kontrabas: Louis Carmenati. Perkusja: Alessandro Nitti. Fortepian: Filippo Protani. Keyboards: Mauro Radici. Śpiewa: Silvia Pierucci.

„Jestem pewien, że udział w występie Perugii Big Band, która zagra utwory Ellingtona w tej niezwykłej scenerii, w tym klejnocie architektonicznym zadedykowanym Concordii – zgodzie narodów, będzie wyjątkowym przeżyciem” – mówi dyrektor artystyczny Edoardo Brenci – „został on zbudowany mały, dostosowany do wymiarów miasteczka w którym powstał, ale przecież cywilizacji nie mierzy się ani kubaturą, ani metrami kwadratowymi ”.

Bilet wstępu do teatru kosztuje 15 euro, dla jedynych 99 miejsc. W celu uzyskania informacji i rezerwacji należy zadzwonić pod numer 075 8780737 lub wysłać e-mail na adres: [email protected]. Podając nazwisko, ilość rezerwowanych miejsc i numer telefonu komórkowego do kontaktu, otrzyma się komunikat SMS w  jaki sposób należy potwierdzić płatność.

Wszystkie informacje można znaleźć  na Facebooku i na stronach internetowych http://www.teatropiccolo.it i https://perugiabigband.com/

PERUGIA BIG BAND: HISTORIA

Orkiestra Perugia Big Band, powstała w 2013 roku jako Stowarzyszenie Kulturalne, które jest stale zaangażowane w wiele inicjatyw: projekty kulturalne, festiwale muzyczne, produkcje i wydarzenia sponsorowane przez instytucje publiczne lub prywatne. Założona w 1973 r. zaistniała jako „City Jazz Orchestra”. Dziś składa się z muzyków pochodzących z regionów Umbrii, Marche, Toskanii i gra pod dyrekcją Massimo Morganti. Reprezentuje ona ponad czterdzieści lat historii i pasji, z repertuarem powtarzającym  swing sound epoki, jak i wielkich amerykańskich orkiestr lat 60-tych, 70-tych i 80-tych, aż po współczesność. Zespół jest muzycznym ambasadorem wizerunku miasta Perugia oraz regionu Umbria i może się poszczycić: ponad 350 koncertami na festiwalach i w teatrach Europy, trzykrotnym udziałem w Umbria Jazz (1974, 1983, 1987), 3 płytami, 2 DVD, wystąpieniami jako gość telewizyjny we Włoszech i za granicą (w 1995 roku w programie Buona Domenica z Maurizio Costanzo, Canale 5, Piacere Rai Uno itp.), książką, która przedstawia historię zespołu z anegdotami i ciekawostkami. 

W 2013 roku nagranie występu na żywo Perugii Big Band, zostało wybrane jako początek kolekcji „Gli Inizi” poświęconej 40-leciu Umbria Jazz. Wydane przez L’Espresso i zaprezentowane przez Stefano Bollani. W 2014 roku orkiestra wydała nową płytę „The 40th Anniversary Concert” 1973-2013, nagraną na żywo w Teatrze Brecht w Perugii. W 2015 roku wyprodukowano DVD „Christmas in Blue” z koncertu świątecznego przedstawionego z Daniele Mirabassi i Bottega Corale della Banda degli Unisoni w Teatrze Morlacchi w Perugii. Również w 2015 „The Voice to swing”, stworzony w hołdzie dla Franka Sinatry z okazji  100-lecia jego urodzin. Od 2015 roku Stowarzyszenie Kulturalne Perugia Big Band organizuje i nadzoruje kierownictwo artystyczne koncertów „Food & Jazz dal Vino” w hotelu Giò w Perugii. W 2016 roku wydane zostało DVD „Stardust – live under the stars” z Gretą Panettieri w Sala dei Notari, w 2017 roku DVD „A Merry Swingin’Grifo Christmas”. W czerwcu 2017 roku,  pod szyldem “Summertime” PBB przedstawiła w Casa del Jazz w Rzymie, projekt muzykologiczny Massimo Nunzi na temat wpływu jazzu orkiestrowego na telewizję i kino lat 60-tych. 31 sierpnia 2017 zespół wystąpił na inauguracyjnym koncercie maratonu charytatywnego „The Italian Jazz for the earthquake lands”, w którym uczestniczyło ponad 700 włoskich muzyków w Scheggino, Camerino, Amatrice i L’Aquila. W 2018 r. narodził się „Jazzmen at work”, pomysł stworzony we współpracy z Teatrem Franco Bicini, historyczną placówką Perugii i z Compagnia del Canguasto, dzięki któremu publiczność mogła bezpłatnie uczestniczyć w serii otwartych prób miejskiej orkiestry jazzowej. W tym samym roku, z okazji XVI edycji umbryjskiego festiwalu Musica per i Borghi, PBB wniosła na scenę show o międzynarodowym charakterze, zadedykowany wielkiemu kompozytorowi Burtowi Bacharachowi, powierzając głos amerykańskiej wokalistce jazzowej Ashley Locheed (która współpracowała i odbyła tour z Michaelem Boltonem, Engelbert Humperdinck, Arturo Sandoval). „Take the Jazz Train” to natomiast letnia mini-trasa koncertowa, dzięki której orkiestra wystąpi między Umbrią a Marche, od Perugii po Montefalco, od Recanati po Torgiano. W czerwcu 2019 roku Big Band wykonało „Sacred Concert” Duke’a Ellingtona w Bazylice San Nicola w Tolentino z Chórem Polifonicznym Miasta Tolentino i Coristi a Priori. Rozpoczyna się zaś projekt „Tu i tam dla Umbrii z Duke’em Ellingtonem”.

www.perugiabigband.com 

Autor: Mauro Radici

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *