Rimini to nie tylko plaże: poznaj ciekawostki, nieznane zakątki i okolice

Rimini ma 2000 lat! To wielka  szkoda, że centru Rimini i okolice często są omijane przez turystów… Szkoda  bo naprawdę warto zanurzyć się w jego historię i odkryć prawdziwy wizerunek miasta oraz jego piękne okolice.

Być w Rimini i nie zobaczyć cennych historycznych śladów, to tak jak mówią: ,,być w Rzymie i nie zobaczyć papieża”. Niech się przyzna ten kto Rimini poznał tylko  z horyzontu leżaka i imprezowej atmosfery.

To miasto o wielu twarzach, wielu osobom kojarzy się tylko i wyłącznie z najbardziej znanym kurortem we Włoszech …, to nie tyko (niezbyt) czyste  morze, romantyczne knajpki, przepełnione plaże i  wakacyjne dyskoteki. Miasto ujawnia nam drugą stronę medalu, w szczególności  miejsca bogate w historię. Mamy tu najstarszy na świecie most Tyberiusza, zamek Sismodo, niewielką starą  wioskę  borgo San Giuliano,  stare miasto, Łuk Augusta i wiele innych zabytków. Rimini to także punkt strategiczny  do zwiedzenia okolic, zwłaszcza, że posiada dobry system transportu kolejowego.

Krótka historia miasta

Rimini to  starożytne miasto rzymskie, posiada  wielkie dziedzictwo architektoniczne i artystyczne, które obejmuje zabytki i dzieła sztuki z różnych epok świadczące o ponad dwóch tysiącach lat historii. Zamieszkiwane było już od czasów Neolitu, jednak początki miasta sięgają 268 roku p.n.e. kiedy to Rzymianie nadali miastu pierwszy układ urbanistyczny stając się tym samym pierwszą kolonią w  Nizinie Padańskiej o nazwie ARIMINUM. Swój największy splendor pod rządami Rzymian miasto uzyskało  dzięki cesarzowi Augustowi, kiedy to zbudowano most Tyberiusza, łuk Augusta i amfiteatr. Miasto Rimini stało się gminą w XIV wieku wraz z narodzinami wspólnoty chrześcijańskiej. Zbudowano klasztory i kościoły a panowanie nad miastem objęła rodzina Malatesta. Od tego nazwiska  pochodzi nazwa  jednego z najsłynniejszych zabytków „Świątynia Malatesta” i  plac „Piazza Malatesta”.

Co trzeba koniecznie zobaczyć

Śladami  starożytnego rzymskiego Rimini zobaczymy

-Most Tyberiusza liczy sobie już 2000 lat!  Zbudowany w latach 14–21 n.e. to najstarsza na świecie tego typu konstrukcja, do dziś dzielnie pełni swoją rolę, przejeżdżają po nim auta oraz przechodzą piesi. Tuż przy moście znajduje się malownicza wioska.

Łuk Augusta – rzymski łuk triumfalny wyznaczający końcowy  punkt starożytnej drogi via Flaminia, został wzniesiony w 27 p.n.e. z polecenia Oktawiana Augusta.

-pozostałości Teatru Rzymskiego – Amfiteatr mierzył w sumie 118×88 metrów, podczas gdy arena miała szerokość 73×44 metrów. Został wzniesiony w II wieku naszej ery. Jego funkcja, miejsce walk gladiatorów, nie trwała długo. Już w późnym imperium amfiteatr został uzbrojony  w mury, które zostały wzniesione po to  by stawić czoła coraz groźniejszym inwazjom barbarzyńców i przyjął wojskową funkcję struktury obronnej.

-Dom chirurga -Domus del Chirurgo – Stanowisko archeologiczne o ogromnej  wartości historycznej. Odkryto je podczas wykopalisk na Piazza Ferrari i zostało otwarte dla zwiedzających w 2008 roku. Obecnie szklana konstrukcja chroni pozostałości późnego cesarskiego Domusu, prawdopodobnie należącego do chirurga Eutychesa, a obok niego dobrze zachowane pozostałości innych późniejszych budynków, gdzie przechowywane są również narzędzia chirurgiczne i inne znaleziska z wykopalisk. To najbogatszy na świecie zestaw chirurgiczno-farmaceutyczny od czasów starożytnych. Zniszczony przez pożar w połowie trzeciego wieku, dom ujawnił wśród ruin konstrukcje, mozaiki, tynki, meble i jego wyposażenie.

borgo San Giuliano – niewysokie kolorowe budynki zdobią artystyczne murale. Historia osady sięga XI wieku, była popularną dzielnicą składającą się z alejek i niskich domów, zamieszkanych przez marynarzy i rybaków. Federico Fellini, znany włoski reżyser, pochodził z Rimini i uwielbiał tę część miasta, dlatego dekoracje i malowidła ścienne przedstawiają najpiękniejsze  sceny z filmów i jego  życia. W obrębie murów wioski warto także coś zjeść, są tu niewielkie nastrojowe restauracje oferujące typowe smakowite potrawy.

zamek Sismodo liczy sobie prawie  600 lat. Obecnie w zamku organizowane sa wystawy i różnego rodzaju imprezy .

-Świątynia Malatestów – Tempio Malatestiano jest jednym z najważniejszych  zabytków  w mieście,  uważana jest za jedną z najpiękniejszych renesansowych budowli we Włoszech

– Muzeum Federica Felliniego poświęcone wielkiemu reżyserowi . Wystawa znajduje się w budynku gminy, niedaleko od Łuku Augusta. Kolekcja  posiada  kostiumy filmowe wykorzystane w filmie „Rzym”, oryginalne  rysunki i szkice artysty, plakaty filmowe i  rekwizyty ze scen  filmowych.

Biblioteka -Biblioteca civica Gambalunga- Jedna z najstarszych i najważniejszych bibliotek publicznych we Włoszech, mieszcząca się w XVII-wiecznym budynku  Palazzo Gambalunga, założona w 1619 roku.

Jak każde stare miasto  posiada też urokliwą Starówkę. Na  placu Piazza Cavour znajduje się posąg Pawła V wraz z renesansową fontanną -Fontana della Pigna oraz  plac Piazza Tre Martiri . Warto zobaczyć także starożytne Porta Montanara z II wieku p.n.e.

Inne warte uwagi zabytki to Palazzo dell’Arengo, Palazzo del Podestà, Palazzo Garampi – obecny budynek gminny, wieża zegarowa – Torre dell’Orologio i stary targ rybny – La Vecchia Pescheria

Pozostałe atrakcje w mieście i okolicy

-Karuzela -Koło panoramiczne . Największe w Europie ruchome koło panoramiczne, ma aż  55 metrów wysokości, 28 kabin i może pomieścić jednorazowo 168 osób. Znajduje się tuż przy wolnej plaży od strony kąpieliska nr. 1.   Jest jednym z symboli dzisiejszego miasta. Z góry jrozciąga się przepiękny widok na morze  i okolice.

Italia w miniaturze -jak pisaliśmy w osobnym artykule: https://www.polacywewloszech.com/2017/02/24/zwiedzic-wlochy-w-1-dzien-czyli-italia-w-miniaturze/

-Fiabilandia jest to jeden z najstarszych parków tematycznych we Włoszech. Park, zaprojektowany przede wszystkim dla publiczności dziecięcej, prezentuje dużą liczbę tematycznych atrakcji z bajkowymi motywami, jak np. Zamek Merlina, dolina Gnomów czy zatoka Piotrusia Pana i innymi atrakcjami: kolejka Fiabilandia Express , basen ze ślizgawkami dla dzieci, tor samochodowy czy karuzele i kino , a także wystawy dydaktyczne, obecność zwierząt i place zabaw.

-Darsena -ulubione miejsce spacerów mieszkańców i turystów. Stała się jedną z najpiękniejszych i najlepiej wyposażonych przystani na Adriatyku. Posiada nowy kompleks mieszkalny w eleganckim stylu , budynki przypominające kształtem  statki, długie molo, skąd wieczorami można podziwiać piękny horyzont, zachody słońca są tu bardzo kolorowe, a na wielkim okrągłym placu latem urządzane są imprezy.

Tuż w pobliskim Riccione znajdują się inne parki tematyczne:

-Acquafan i Oltremare  i IMAX  znane w całej Europie parki wodne w Riccione. Obok Oltremare mamy ogromne kino IMAX,  filmy   w 3D  i możliwość wyświetlania filmów o rozmiarze i rozdzielczości znacznie wyższej niż w konwencjonalnych systemach projekcyjnych.

 Cattolica   

-akwarium wodne – L’Acquario di Cattolica Le Navi . Największe  na wybrzeżach  Adriatyku a  drugie we Włoszech gdzie możemy podziwiać  ponad 400 różnych gatunków zwierząt  i 3000 okazów w ponad 100 zbiornikach. Nie zabraknie tu na pewno wrażeń, zobaczymy  kajmany, rekiny, pingwiny, meduzy…

Piękne okolice

Cervia, posiada piękne plaże i ośrodek wodoleczniczy na bazie solanek  (Cervia jest zwana solnym miastem).

Rezerwat przyrody Salina di Cervia  to coś dla miłośników przygody – hipnotyczne krajobrazy – na obszarze 827 hektarów zamieszkuje około 100 gatunków ptaków, w tym ponad 2000 egzemplarzy flamingów  oraz rośnie ciekawa flora, w tym wiele gatunków ziół leczniczych.  Historyczne znaczenie Cervii jest związane z jej „białym złotem” czyli solą . W pobliżu solanki znajdują się Terme di Cervia, które nadal używają słonej wody do leczenia chorób stawów i układu oddechowego.

Najpiękniejsze średniowieczne miasteczka  we Włoszech znajdują sie w bliskiej okolicy.

 Poczujecie się jak w bajce  w  San Leo, Verucchio, Gradara , Santarcangelo di Romagna, Saludecio, Mondaino i Montegridolfo,

oraz pobliskim San Marino

Naprawdę warto zobaczyć te  niezwykle ciekawe i urokliwe  miejscowości  w, których do dziś  pozostały świetnie  zachowane zabudowania sprzed wielu wieków, a  w wielu z nich także  zamki. Panuje tam niezwykła atmosfera, poczujemy się jakbyśmy cofnęli się wstecz o setki lat. Usytuowane są one na wzgórzach, więc oprócz powiewu historii będzie można podziwiać także piękny widok na pobliska okolicę .

Ciekawostki

Piadina. Koniecznie trzeba ją tu zjeść ! Jest najbardziej znanym daniem kuchni Rimini. Cieniutki placek jest  nadziewany wędlinami, różnego rodzaju serami i  warzywami, często znajdziemy także wersje słodką z nutellą. Tylko w Rimini jest ona najlepsza.

Różowa noc. Szaleństwo różowej nocy obchodzi się w wielu miastach  w pierwszy weekend lipca od 2006 roku. To bardzo lubiane wydarzenie rozpoczynające lato. W Rimini i Riccione jest ono  szczególnie  huczne i odwiedzane, w tę noc ludzie masowo przyjeżdżają tu świętować, wszyscy rygorystycznie ubrani na różowo, także miasta przybierają ten kolor: wszystkie dekoracje witryn sklepowych, światła, ozdoby, a nawet sos do piadiny jest tu RÓŻOWY ! W mieście i na plażach organizowana jest masa imprez z muzyką i sztucznymi  ogniami. Jest tłocznie, wesoło i magicznie.

UFO – często na niebie w okolicach  Rimini obserwowano niezidentyfikowane obiekty latające. Według klasyfikacji Narodowego Centrum UFO, to pierwsze miejsce w regionie, a siódme w całym kraju, w częstotliwości zgłoszeń  gdzie obserwuje się latające obiekty przypominające UFO. Historyczne  wzmianki podają, że od roku 1782  zauważano na niebie z dość dużą częstotliwością latające obiekty  i dziwne kręgi światła, kiedy to jeszcze nie latały ani samoloty ani drony.

Najniebezpieczniejsze miasto we Włoszech. W 2018 roku w rankingu niebezpiecznych miast Rimini uzyskało drugie miejsce zaraz po Mediolanie: średnia krajowa wynosi 4.105 przestępstw na rok, Rimini ma na koncie aż  7.203, Mediolan  ma ich 7.375 .

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *