Festa dei Popoli z Savignano s/Panaro: Aggiungi un posto a tavola

Tradycją się stało, że na początku lipca w Centrum Sportowym “Tazio Nuvolari” w Savignano s/P odbywa się spotkanie w ramach Święta Narodów. Jest to okazja,by wzajemnie się poznać. Cóż lepiej może scalić ludzi różniących się językiem czy religią jak muzyka i specjały kulinarne.

W tym roku można się było delektować daniami z Ghany, Senegalu,
Maroka, Grecji,Włoch i Polski. W przygotowaniach tej imprezy pomagają wszelkie stowarzyszenia i organizacje działające na terenie miasta.


Warto przypomnieć,że od 2011 na terenie Savignano działa Stowarzyszenie “Via dell’Ambra”, które nie tylko promuje polską kulturę ale bierze udział w kursach kulinarnych prezentując polskie potrawy. Po zakończeniu cyklu kursów drukuje się wszystkie przepisy, które razem tworzą mini książkę kucharską, którą można było nabyć podczas Święta Narodów.
Jak wiadomo na takie spotkania przychodzą rodzice i dzieci, dla najmłodszych zorganizowano różne atrakcje takie jak: lekturę książek połączoną z animacją czy zajęcia fotograficzne. „ Gruppo ballerini e frustatori Citta di Vignola”prezentowała w ciekawej choreografii tańce folklorystyczne i etniczne z różnych regionów Włoch i Europy a „Alina i
Amar Sina „– Coreutica academy dance pokazali tańce orientalne. Saneo Mbaye poprowadził lekcję tańca z Senegalu.

Każdy z przybyłych gości znalazł dla siebie coś ciekawego. Była to możliwość corocznego spotkania się rodaków zamieszkujących w okolicach Cento, Sassuolo,Forlì oraz z Bolonii i Modeny. Polskie piwo KASZTELAN cieszyło się powodzeniem, podobnie jak polskie ciasta: pleśniak, makowiec oraz ciasto jogurtowe z morelami.
Chociaż organizatorzy imprezy Gmina Savignano i Asesorat d/s kultury przygotowali ok 120 miejsc, to chwilami trzeba było dobrze się porozglądać, by wypatrzyć wolne miejsce. I tak przy jednym stole zasiedli przedstawiciele sześciu państw. Była to świetna okazja, by zamienić ze sobą kilka słów.
Udana impreza to przede wszystkim wzorowa organizacja. I tym razem czas upłynął w miłej i serdecznej atmosferze.A jak będzie za rok?
POŻYJEMY, ZOBACZYMY. CHI VIVRA’ ,VEDRA’.


Anna Pankowska Stowarzyszenie “VIA dell’AMBRA”
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

+ 15 = 25