Reggio Emilia: stolica włoskiej flagi, polskiego hymnu i Parmigiano Reggiano

Reggio Emilia to miasto położone na Nizinie Padańskiej w dolinie rzeki Pad pomiędzy Modeną, a Parmą. Jest głównym ośrodkiem administracyjnym i siedzibą władz prowincji Reggio Emilia.

To tu przeplata się włoska i polska historia narodowych symboli: włoskiej flagi i polskiego hymnu.T o na tych ziemiach około 1000 lat temu narodził się ser parmezan czyli Włoskie Parmigiano Reggiano, jeden z najstarszych i najlepszych serów na świecie.

Miasto

W epoce rzymskiej Reggio Emilia zwane było Regium Lepidi od nazwiska założyciela miasta Marco Emilio Lepido. Dzisiejsza nazwa sięga XIX wieku. Patronem miasta jest San Prospero biskup, który żył w V wieku. Centrum zamknięte jest dla ruchu, napotkamy wielu rowerzystów. Ulice wyłożone są często kocimi łbami.

Miasto skupione jest wokół dwóch centralnych placów, Piazza Prampolini i Piazza San Prospero gdzie rozdziela ich Duomo i Palazzo del Municipio.

Na placu Piazza San Prospero w samym sercu miasta we wtorki i piątki mamy duże targowisko. Tuż przy placu mamy bazylikę San Prospero poświęcona patronowi tego miasta została wybudowana w XVI stuleciu.

Fasada jest zdobiona kolumnami i 11 statuami świętych. Jest strzeżona przez sześć lwów z różowego marmuru werońskiego, które umieszczono tam w 1748 roku.

Polski Hymn

To w tym mieście w 1797 roku przebywał wraz ze swymi legionistami Jan Henryk Dąbrowski. W lipcu 1797 napisał tu słowa do Mazurka Dąbrowskiego, który potem stał się hymnem Polski. Słowa zostały napisane najprawdopodobniej na terenie dawnych koszarów obecnej siedziby Pałacu Biskupiego. Hymn odegrany został publicznie po raz pierwszy w ,,Caffè dei Luterani,, 20 lipca 1797 roku. Ku pamięci tego wydarzenia poświęcone jest Muzeum Hymnu Polskiego, a w 180. rocznicę powstania pieśni została wmurowana tablica pamiątkowa na budynku ratusza co znacznie podkreśla bardzo ważny moment w historii oraz przeplatająca sie tu historia obu Państw.

Włoska flaga

7 stycznia 1797 roku po raz pierwszy zaprezentowano zielono-biało-czerowną flagę, która z czasem została przyjęta jako oficjalna flaga Włoch. W ratuszu w miejscu gdzie odbyło się wydarzenie nazwano je ,,Sala del Tricolore,, Trzy kolory oficjalnego sztandaru zielony, czerwony i biały: przedstawiających odpowiednio – nadzieję, krew i męstwo i tych, którzy walczyli o zjednoczenie Włoch oraz braterską wiarę.

Po raz pierwszy trójkolorowa flaga pojawiła się w 1795 roku w Bolonii podczas zamieszek studenckich natomiast oficjalnie została włoską flagą w 1796 roku dzięki Napoleonowi, który przyjął ją dla Legionu Lombardzkiego. Następnie towarzyszyła we wszystkich walkach o niepodległość. Na górnym piętrze obecnie można odwiedzić małe Muzeum ,,Museo Tricolore,, poświęcone temu wydarzeniu.

Parmigiano Reggiano

Reggio Emilia razem z Parmą jest miejscem pochodzenia słynnego pysznego parmezanu znanego i docenianego na całym świecie. To ser, który produkowany już ponad 1000 lat i znany był także w innych krajach . Nie można wyobrazić sobie kuchni regionalnej bez dodatku tego sera. Wiele potraw zawiera go w swoich przepisach. Jego smak jest unikalny i nie można tak po prostu go zastąpić.

Kuchnia

Wiele specjalności pochodzi z okolic Reggio Emilia. Lasagne, tortellini, tagliatelle al ragù ma wiele podobieństw do innych kuchni Emilii i sąsiednich miejscowości jak np. Mantua, Parma czy Bolonia.

Najciekawsze, które tu znajdziemy to tortelli verde lub tortelli d’erbetta, typowe włoskie danie z Emilii, w szczególności z obszarów Parmy i Reggio Są też tortelli di zucca, gnocco fritto (nazywane w innych miejscach np. Bolonii crescentine). Zastępują chleb smażone romby lub kwadraty wykrojone ze specjalnie przygotowanego ciasta bardzo dobrze wyrośnięte, podawane z serami, wędlinami i warzywami marynowanymi. Często do zestawu podawane są także specjalnie przygotowane ze smalcem np. pesto modenese.

L’erbazzone to ciasto z ziół, jaj, parmezanu i czosnku (i wszelkich innych składników, zgodnie z lokalnymi i rodzinnymi tradycjami). W tradycyjnej wersji było smażone w smalcu wieprzowym, nabierał ciemnego koloru i było chrupiące. Nowocześniejsza wersja to erbazzone pieczone w piekarniku na cieście francuskim: ta wersja, znacznie prostsza i lżejsza była szeroko stosowana w ostatnich dziesięcioleciach.

Inne dania regiolnalne to ciccioli . Oprócz tego drugie dania składają się często z wieprzowiny i królika.

Chiesa del Cristo

Kościół Chiesa del Cristo jest klejnotem z baroku zbudowany w okresie zarazy, która dziesiątkowała miasto w XVII wieku.Początkowo pełnił funkcję oratorium, a później przekształcony w typowo barokowy kościół w XVIII wieku. Interesująca jest scenograficzna fasada z balustradą i trzema marmurowymi rzeźbami artysty Veronese Angelo Finali (XVIII w.), przedstawiającego trzy cnoty (Wiara, Nadzieja i Miłość). Interesującym obiektem, chociażby ze względu na nazwę jest ,,Torre del Bordello,,. Wybudowany w 1489 roku, wziął nazwę od znajdującego się tuż obok domu publicznego.

Galleria Parmeggiani

Galleria Parmeggiani to muzeum z kolekcją mebli, obrazów i tkanin, połączenie trzech różnych kolekcji, zebranych między końcem XIX wieku a początkiem XX wieku przez Luigiego Parmeggiani (1860-1945), zachowanych w stylu renesansowym, francuskim i hiszpańskim. Budynek zosał celowo zbudowany przez Parmeggiani w 1924 roku w celu umieszczenia jego galerii sztuki.

Warto odwiedzić bazylikę ,,Tempio della Beata Vergine della Ghiara jest jednym z głównych budynków religijnych w Reggio Emilia.

Chiostri di San Domenico

Dawny klasztor przylegający do kościoła zbudowany w 1233 roku. Dziś miejsce jest bardzo popularnym ośrodkiem kulturalnym, w którym mieści się Wyższy Instytut Studiów Muzycznych Achille Peri, Centrum Archiwalne i Instytut Historyczny, a także organizowane są wystawy sztuki. W tych średniowiecznych murach stawia się na sztukę, kulturę i kreatywność.

Terme di colesterolo

Polecam zjeść w ,,Terme di colesterolo ,,tłumacząc dosłownie ,, Kąpiele cholesterolowe,,, co brzmi nieco zabójczo, ale zjeść można tam naprawdę dobrze, niedrogo i smacznie w miłej atmosferze. Jednocześnie lokal ozdobiony jest w kolorach świnki, a właściciele i personel naprawdę uprzejmi i sympatyczni.

Ciekawostki

Reggio Emilia to miasto partnerskie Bydgoszczy już od 1962. Od 1958 w mieście rozgrywany jest międzynarodowy turniej szachowy. Jedynym polskim zwycięzcą turnieju Reggio Emilia był Michał Krasenkow (w edycji 1996/1997).

Korespondencja z Bolonii Aneta Malinowska: autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *