Uroki malowniczego jeziora Garda

Łagodny klimat, górskie widoki, charakterystyczna śródziemnomorska  roślinność:  drzewa oliwne, palmy, cyprysy, cytryny, oleandry i pomarańcze, w połączeniu z rozciągającym się  lustrem wodnym, w którym przeglądają się góry urzekną niejednego turystę. Lago di Garda oprócz wypoczynku nad wodą oferuje również uroki górskiego klimatu. Patrząc w górę na pewno zauważymy najwyższy punkt górski  Monte Baldo na wysokości 2218 metrów. Z Malcesine dotrzemy tam łatwo kolejką linową.

To największe jezioro włoskie, zwane także Benaco, znajduje się między regionami Lombardii, Wenecji Eugeńskiej i  Trydentem Górną Adygą. Jego powierzchnia rozciąga się na około 370 km²,  a głębokość dochodzi do 346 metrów. Woda jest czysta i ciepła a podłoże lekko żwirowe.

Jezioro Garda otacza 25 malowniczych miejscowości i jest łatwe w objeździe.  Miejscowości te łączy droga krajowa „Gardesana„. Teren bogaty jest w zabytki, zamki i fortece, oraz oferuje  wiele atrakcji i ciekawą  historię. Nic dziwnego, że wielu pisarzy i malarzy o wielkiej sławie wybiera się nad  Jezioro Garda aby znaleźć  inspirację. Byli tu min. Goethe, Nietzsche, Catullo, Gustav Klimt, Winston Churchill, Franz  Kafka, David Herbert Lawrence, Albrecht Dürer…

Jezioro otacza wiele miejscowości  aż z trzech prowincji włoskich: WERONA  – Peschiera del Garda, Castelnuovo del Garda, Lazise, ​​Bardolino, Garda, Torri del Benaco, Brenzone i Malcesine;  BRESCIA, – Lonato, Sirmione, Desenzano del Garda, Padenghe del Garda, Moniga del Garda, San Felice del Benaco, Manerba del Garda, Salò, Toscolano-Maderno, Gardone Riviera, Gargnano, Tignale, Tremosine i Limone sul Garda i TRYDENT  –  Riva del Garda i Nago-Torbole.

Wszystkie te miejsca łatwo odwiedzić także drogą wodną. Klimat nad jeziorem Garda jest łagodny przez cały rok. W miesiącach letnich (od końca kwietnia do początku października). W okresie  zimowym charakteryzuje się  niskimi opadami deszczu. To idealny klimat, który sprzyja rozwojowi lokalnych produktów, takich jak oliwki, cytryny , pomarańcze, wina i trufle.

Trasy motocyklowe

Dla motocyklistów trasa ta będzie naprawdę niezłą wypadówką, panoramiczne trasy, które prowadzą wokół pierścienia górskiego z pięknym widokiem na jezioro. Najbardziej znaną  trasą jest Strada della Forra w stronę Tremosine, z wieloma ostrymi zakrętami, prowadząca nieraz przez wyżłobione w skale ulice, a wyżej z tarasami panoramicznymi z góry. Inną ciekawą trasą będzie droga w stronę Monte Baldo, niestety jeziora nie widać przez pierwszą część trasy gdyż je przysłania górski masyw  Monte Baldo, za to górzyste widoki na pewno pozostaną nam na długo w pamięci. Trasę można zacząć z Bardolino kierując się w Caprino Veronese, Pazzon, Ferrara di Monte Baldo, i jadąc ulicą provinciale 3, kierując sie do schroniska  Rifuggio Bocca Navene gdzie można zrobić sobie przerwę. Na tarasie schroniska zobaczymy pierwszy skrawek jeziora, gdyż już będziemy mieli za sobą najwyższy szczyt. Następny punkt widokowy jest na Monte Varagna, trasa kończy się jadąc w stronę Nago Torbole. Pamiętajmy, temperatura tam  spadnie do ok. 10 /12 stopni, potrzebna będzie cieplejsza odzież.

Trasy rowerowe

Wiele jest tu ciekawych  tras rowerowych. Jedną z najważniejszych jest trasa z  Brennero do Riva del Garda prowadzi z północy na południe regionu i łączy prowincje Bolzano i Trento, następnie można nią dotrzeć także do Werony. Ostatnio w  2018 roku w Limone di Garda  zainaugurowano jedną z najpiękniejszych panoramicznych  tras rowerowych w Europie  GARDA BY BIKE”, https://youtu.be/Ad0VOWOLQ-4  . Odcinek  trasy jest  wyjątkowo panoramiczny, pozwala zarówno spacerować jak i jechać  rowerem po promenadzie z widokiem na jezioro Garda. Jego konstrukcja robi wrażenie  drogi zawieszonej w powietrzu.  Oddany niedawno odcinek jest częścią wielkiego projektu trasy rowerowej „GARDA BY BIKE”, która pozwoli na pełne objęcie całego obwodu jeziora i oddzielenie go od ruchu drogowego. Prawdopodobnie zakończenie pełnej  trasy odbędzie sie w 2021 roku.

Ciekawostki

ARIL – Najkrótsza rzeka na świecie znajduje się w prowincji Werona pomiędzy Malcesine a Brenzone… Rzeka Aril zwana także Ri, jest jednym z 25 dopływów jeziora Garda. Przepływa całkowicie przez wioskę Cassone i słynie ze swojej długości: tylko 175 metrów i uważana za najkrótszą rzekę na świecie. Rzeka pochodzi ze źródła, które tworzy małe jeziorko, które jest chronionym rezerwatem połowowym, gdyż pstrągi składają tam jaja.

Sławny poeta Gabriele D’Annunzio  w 1937 roku został prezesem żeglarstwa  klubu La Fraglia Vela Riva w Riva di Garda. Odwiedzał często ten region, by czerpać inspirację z malowniczych krajobrazów. Klub żeglarski  do dziś nosi jego imię Fraglia Vela Gabriele D’Annunzio.

Wspaniały smak kawy od ponad 60 lat. W Arco można napić doskonałej kawy. W Omkafè w palarni kawy od  trzech pokoleń kawa Omkafè jest wyjątkowa i taka sama jak z sprzed lat.  Powolne prażenie we  „włoskim stylu”, które odbywa się za pośrednictwem palarni bębnowej z gorącym powietrzem przez 18-20 minut, kawy chłodzonej powietrzem, bez użycia wody podczas lub po prażeniu oraz pozostawiona na siedem dni przed sprzedażą. Dziś do tego procesu dochodzi wykorzystanie najlepszych technologii gwarantujących jakość kawy i poszanowanie środowiska.

W 2018 roku powstało muzeum kawy Omkafè  Museo del Caffè di Omkafè na  via Aldo Moro w Arco gdzie można także degustować i kupić kawę.

Najlepsza Włoska Oliwa. Olio DOP Garda, To  łagodny, śródziemnomorski mikroklimat panujący wokół jeziora,  stworzył idealne warunki dla cyprysów, oleandrów, winorośli, cedrów i właśnie oliwek. Pozyskiwany tu Olio DOP Garda pochodzi  z  drzew oliwnych położonych na najbardziej wysuniętej na północ szerokości geograficznej świata. Ta szczególna sytuacja wynika z jeziora Garda, które tworzy mikroklimat śródziemnomorski na stokach Alp. Ta cecha sprawia, że oliwa z oliwek Garda D.O.P. z pierwszego tłoczenia ma wyjątkowy i niepowtarzalny smak,  nadaje się do wielu kulinarnych propozycji.

Korespondencja: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *