Trzy zasady organizowania przestrzeni eventowej

W wielu miastach Polski coraz częściej brakuje odpowiedniej przestrzeni, w której osoby aktywne społecznie, drobni przedsiębiorcy czy aktywiści, mogliby realizować swoje pasję, zainteresowania czy po prostu kontynuować podjętą działalność gospodarczą. Oferowane do wynajmu przestrzenie biurowe są dla nich nie tylko zbyt drogie, ale też zupełnie nieprzydatne z racji innego charakteru usług. To dla nich powstają przestrzenie eventowe. Kierujące się zasadami rynkowymi, ale zaprojektowane w zupełnie odmienny sposób niż klasyczne powierzchnie biznesowe.

Lokalizacja

Organizacje danej przestrzeni musimy zacząć od znalezienia odpowiedniego miejsca. Musi ono spełniać kilka warunków. Przede wszystkim lokalizacja powinna być atrakcyjna z punktu widzenia komunikacji i dojazdu. Oznacza to, że dotrzeć tam będzie można nie tylko prywatnym samochodem, ale też środkami komunikacji publicznej. W innym przypadku nie możemy liczyć na zbytnie zainteresowanie oferowaną przez nas powierzchnią. Najlepszym rozwiązaniem jest oczywiście lokalizacja w centrum miasta. Jednak jeśli koszt wynajmu powierzchni z racji położenia sal będzie zbyt duży, to także nie możemy liczyć na przesadne zainteresowanie potencjalnych wynajmujących.

Cena i jakość

Jeśli nastawiamy się na aktywistów, drobnych przedsiębiorców i osoby prywatnie udzielające lekcji, to cena za wynajęcie powierzchni nie może być zbyt wysoka. Nie oznacza to oczywiście, że musimy wynajmować powierzchnie za przysłowiową złotówkę. Po prostu musimy stworzyć inny system wynajmu przestrzeni. Tradycyjnie wynajem dotyczy pewnego okresu, a domyślnie jest to bezterminowe korzystanie z danej sali. To rozwiązanie sprawdza się, jeśli chodzi o firmy, które muszą zagwarantować sobie ciągłość działalności i potrzebują danej powierzchni codziennie. Kiedy jednak mówimy o organizowaniu konferencji biznesowej czy lekcji tańca, to musimy nieco zmienić nasze myślenie o zyskach. Najkorzystniejszym rozwiązaniem będzie tu takie zorganizowanie cennika, gdzie wynajmujący dostanie możliwość skorzystania z sali na godziny lub dobę. W takim przypadku, nawet jeśli cena za godzinę wynajmowania sali nie zostanie obniżona i będzie się trzymać standardów rynkowych, to wynajmującemu łatwiej będzie zebrać daną sumę, niż płacić nawet w liczbach bezwzględnych, niższą cenę, jednak za cały miesiąc użytkowania.

Wyposażenie

Nie możemy też zapomnieć o wyposażeniu poszczególnych sal oraz podziale ich na strefy. Ten podział musi uwzględniać przewidywane aktywności, które będą się u nas odbywać. Jeśli zatem przewidujemy, że w pomieszczeniach tych będą lekcje tańca, to przynajmniej jedna sala musi zostać wyposażona w lustra. Nauka języka czy inne prowadzone zajęcia wymagają zainstalowania stolików oraz krzeseł. Z kolei konferencje biznesowe nie odbędą się, jeżeli sala nie będzie wyposażona w odpowiednie nagłośnienie. Dodatkowo powinniśmy zadbać o samą jakość obsługi wynajmujących. Sekretariat lub przynajmniej recepcja, a także szatnia, to absolutne minimum, które znacznie ułatwi nam oraz klientom funkcjonowanie.

Artykuł powstał we współpracy z samocentrum.comDodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *