PIASEK Z PLAŻY TO NIE PAMIĄTKA Z WAKACJI. NAWET 6 LAT WIĘZIENIA DLA FRANCUZÓW ZA KRADZIEŻ PIASKU Z SARDYNII

W piątek, 16 sierpnia, włoska Gwardia Finansowa zatrzymała 2 turystów francuskich, którzy próbowali wywieźć z Sardynii około 40 kilogramów białego piasku. Zatrzymani próbowali przewieźć swoją zdobycz w 14 plastikowych butelkach, ukrytych w bagażniku ich samochodu.

Urlopowicze wpadli podczas rutynowej kontroli przy odprawie na prom, którym mieli się udać z Porto Torres do Tolone we Francji. Tłumaczyli, że piasek pochodzący z plaży Chia miał być pamiątką z wakacji . Nie zdawali sobie ponoć sprawy, że wywożenie piasku jest zabronione i podlega wysokiej karze. Zostali oskarżeni o kradzież i grozi im od roku do 6 lat pozbawienia wolności. Praktyka wywożenia z sardyńskich plaż muszelek, kamieni i piasku przez turystów stała się prawdziwą plagą.

Miejscowe władze tłumaczą, że zjawisko to zaczęło stanowić poważne zagrożenie dla środowiska naturalnego i dlatego kary za kradzież tych rzeczy są tak surowe. Podkreślają też, że na wszystkich plażach znajdują się informacje, że proceder ten jest zabroniony.

Korespondencja Józefina Plesner.

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *