Votigno di Canossa: Bajkowa starożytna wioska zwana ,,Małym Tybetem włoskim”

Votigno di Canossa uważana jest za jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych średniowiecznych wiosek we Włoszech. Widnieje na liście UNESCO.

Votigno di Canossa

To przeurocza, bajkowa, średniowieczna wieś gdzie czas zatrzymał się w miejscu. Znajduje się na niewielkich wzgórzach w prowincji Reggio Emilia ok. 20 kilometrów od miasta i 30 km od Parmy.

Dla miłośników historii, średniowiecznych zabudowań, poszukiwaczy nowych i ciekawych miejsc będzie to szczególnie interesujące odkrycie. Bardzo dobrze zachowana średniowieczna wieś zyskała splendor także dzięki kompleksowej odnowie i renowacji.

To także bardzo fotograficzne miejsce można fotografować wioskę z podwyższenia gdzie w kadrze złapiemy niemal całą wieś. Szczególne kamienne zabudowania i kamienne podłoże nadają mu bardzo typowy średniowieczny, niepowtarzalny urok. Bardziej tajemniczy urok uzyskał także dzięki elementom dekoracyjnym z religii buddyjskiej .

Świątynia Buddyjska

Votigno di Canossa oprócz tego, że jest jedną z najpiękniejszych i najlepiej zachowanych starożytnych wiosek średniowiecznych we Włoszech nazywana jest jest ,,małym Tybetem,, w jej murach znajduje się świątynia buddyjska. Dziś wieś symbolizuje rolę pokoju, jaką Canossa odgrywała w średniowieczu. Dom Tybetu ,,Casa del Tibet ,, pierwszy w Europie i jedyny we Włoszech, został założony w 1990 roku przez doktora Reggio Stefano Dallari.

W 1999 roku miejsce to odwiedził sam Dalajlama, który był pod szczególnym wrażeniem. Wizyta mnicha zostaje uhonorowana w małej „gompie” czyli buddyjskiej świątyni , w której gromadzone są jego obrazy i niektóre przedmioty kultu. Wewnątrz budynku znajduje się Muzeum Tybetu (zainaugurowane przez samego Dalajlamę w 1999 roku), otwarte dla publiczności. Wewnątrz przechowywane są rzadkie i oryginalne przedmioty kultury, religii i codziennego życia Tybetu mała świątynia, miejsca do medytacji i pomieszczenia , które są wykorzystywane do spotkań, warsztatów i seminariów.

W tym miejscu dzieła i ślady obecności tybetańskich mnichów tworzą jeszcze bardziej magiczną atmosferę: od typowych falujących modlitw zawieszonych na sznurkach rozciągniętych między drzewami, po „Buddę powitalnego” namalowanego na kamieniu zaraz przy wejściu do wioski. Niedaleko stąd znajduje się znany i ważny z punktu historycznego zamek Canossa.

Wioska jest zamykana można ja odwiedzać codziennie od godziny 8.00 do godz. 18.00 .

Adres: Cavandola, 42026 Votigno di Canossa

Zamek Canossa

Ta starożytna wieś znajduje się zaledwie 2 km od zamku Castello di Canossa, miejsca mediacji między papiestwem a cesarstwem w 1077roku . W tych czasach Hrabina Matylda z Canossy zwana także Matyldą Toskańską (1046-1115) odegrała bardzo ważną rolę w historii, gdyż przyczyniła się do ważnych średniowiecznych wydarzeń: właśnie tu dała schronienie swoim żołnierzom gotowych bronić jej zamku.

Po śmierci matki trzydziestoletnia hrabina weszła w posiadanie ogromnego spadku i stała się najważniejszą polityczną zwolenniczką polityki Grzegorza VII. Przez czterdzieści lat rządziła potężnym państwem zajmującym sporą część półwyspu Apenińskiego, i wzięła bezpośredni udział w zmaganiach pomiędzy Imperium i Kościołem. Uznana za jedną z najwybitniejszych kobiet średniowiecznej Europy. Pod jej odziedziczoną władzą, umiejętnościom politycznym, militarnym oraz wykształceniu znajdowały się: Parma ,Toskania, Mantua, Reggio, Piacenza, Ferrara, Modena, część Umbrii, księstwo Spoleto, kościelne państwo od Viterbo do Orvieto. Matylda do końca swoich dni była zagorzałą orędowniczką interesów Kościoła. Kiedy zmarła w Bondanazzo di Reggiolo w 1115 roku, podarowała wszystkie swoje dobra Państwu Kościelnemu.

Niestety dziś z zamku Canossa pozostała tylko część. Wznosi się na jednym ze wzgórzy, to tylko ruiny i pozostałości murów widoczny z pobliskich ulic. Możliwe jest zwiedzanie terenu zamkowego, wjazd jest bardzo łatwy. Także wejście pod góre nie jest trudne .

Korespondencja oraz fotografie: Aneta Malinowska, autorka stron 
Polacy z Bolonii i okolic i Aneta Malinowska – fotografie, pittura

Przedsięwzięcie jest współfinansowane przez Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” ze środków otrzymanych od Kancelarii Senatu w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą.
Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.