Technologia pomoże zlokalizować nasz bagaż czy samochód

Innowacyjne systemy lokalizacyjne odnajdą nasz samochód czy pozwolą na śledzenie nadanego bagażu. Bardzo powszechne dziś systemy nawigacji satelitarnej, które mamy w naszych  urządzeniach mobilnych wykorzystujemy m.in do odnajdywania skradzionych aut czy zagubionych zwierząt. Jednak ich ogromną wadą jest  duże zapotrzebowanie na energię eklektyczną, rozładowują się bardzo szybko, co ogranicza ich funkcjonalność. Dlatego też poszukuje się nowych rozwiązań dla  systemów lokalizacyjnych.

Firmy  z branży lotniczej, jak np. China Eastern Airlines oraz China Southern Airlines testują  system elektronicznego monitorowania przesyłek, działający  w oparciu o specjalne tagi przyczepiane do bagażu, które na każdym etapie podróży mają być skanowane, a informacja o ich położeniu przekazywana do aplikacji mobilnej. Każdy podróżujący będzie wiedział, gdzie znajduje się jego bagaż.

Polska firma Indoorway rozwiązała problem braku sygnału GPS w budynkach używając transmisję ultraszerokopasmowej (UWB), która pozwala lokalizować przedmioty i obiekty wewnątrz budynków. System ten i jemu podobne działają wyłącznie w ograniczonym obrębie.

Specjaliści z GoFind postawili przed sobą zadanie opracowania uniwersalnego systemu lokalizacyjnego, energooszczędnego i wszechstronnego. Ich lokalizator jako odbiorców widzi klientów biznesowych. Moduł GoFind  producenci mogliby instalować bezpośrednio w swoich wyrobach, np. rowerach czy ubraniach. System może też być stosowany w bagażach lotniczych, których utrata przestałaby być zmorą tak podróżujących jak i linii lotniczych.

Firma badawcza Market Research Report  ocenie, że wartość globalnego rynku urządzeń GPS do 2023 roku wzrośnie do przeszło 2,5 mld dol. W najbliższych latach ma się on rozwijać w tempie niemal 12 proc. w skali roku. Jest o co zawalczyć.

Korespondencja: Ewa Trzcińska, dziennikarka, ekspert biznesowy, doświadczony organizator eventów biznesowych i targowych, tłumaczka języka włoskiego. Kontakt ewatrz@poczta.onet.pl
Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *